Somnambulism

26-01-2018
Lorena1234
Nu este medic/terapeut
Lorena1234
Bună ziua! În primul rand vreau sa îmi cer scuze dacă întrebarea nu este potrivita pentru aceasta categorie.
De mult timp mi se întâmplă ca atunci când ma trezește iubitul meu în timpul nopții sa vorbesc cu el, să fac unele acțiuni ca stinsul televizorului, etc, iar ziua următoare sa nu îmi amintesc absolut nimic din ce s-a întâmplat, nici ce am vorbit, nici ce am facut.
Ar putea fi vorba despre somnambulism sau e vreo alta afecțiune?
Mulțumesc!
3 comentarii
0
26-01-2018, ora 21:05
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Buna seara,

Daca doar acestea sunt simptomele, nu aveti de ce sa va ingrijorati. Este destul de intalnit acest gen de comportament. Aveti un job mai stresant, activitati stresante sau solicitante fizic ?

Toate cele bune!
0
28-01-2018, ora 18:14
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Bună seara! Aveti la indemana câteva modalitati simple pentru o calitate buna a somnului:
o cameră întunecoasă si mai răcoroasă, de preferinta
fără televizor, telefon, laptop sau alte gadgeturi luminoase. Sub îndrumarea unui psihoterapeut puteti invata tehnici de relaxare care sa va ajute in gestionarea stresului.Somn linistit sa aveti!
0
09-03-2018, ora 00:46
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna seara! Somnambulismul este o problema de natura neurologica, nu se cunosc cauzele si nu cred ca se efectueaza operatii sau exista tratamente care sa vindece afectiunea, de aceea cred ca se trateaza la psihiatrie. Totusi, ar trebui sa discutati cu un neurolog intai. Sa ii faceti un RMN prietenului dvs, un examen doppler si eventual o polisomnografie ar fi indicata. Tratamentul este pe baza de somnifere care sa l ajute sa adoarma neintrerupt. Totusi, trebuie sa va asigurati ca e vorba de asa ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  • Somnul, afectat de utilizarea iPhone-ului sau e-reader-ului înainte de culcare
  • De cât somn avem nevoie? Noi recomandări de la Fundația Națională a Somnului
  • Somnul din timpul zilei combate efectele lipsei de somn din timpul nopții
  • Folosește-ți simțurile pentru un somn odihnitor
  •