somnul copilului

01-07-2014
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Buna ziua..fetita mea de 1an si 5luni are un somn foarte agitat, chiar plange in somn, se agita, se zvarcoleste..si nu se calmeaza pana cand nu-i dau lapte.ce ma sfatuiti??va multumesc anticipat
4 comentarii
0
01-07-2014, ora 23:26
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
In mod normal la aceasta varsta nu ar mai trebui sa se trezeasca noaptea pentru a manca. Incercati sa ii inlocuiti laptele cu ceai de tei sau musetel. Masa de seara sa fie mai consistenta fie lapte cu cereale sau diferite combinatii care sa contina avocado ( + banana, mar, mango).
0
02-07-2014, ora 13:05
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Este copil alaptat? Daca da, este posibil ca la aceasta varsta sa fie mai multe treziri pentru alaptat. (chiar 5-6 treziri fara sa fie anormal). De asemenea e posibil sa aiba nevoie de hrana oricum (chiar daca nu este alaptat), sunt pusee de crestere si nevoi fiziologice de nutritie. Nu este nimic anormal. Nu ajuta sa fortati copilul sa manance mai mult seara, va afecta somnul si mai mult. Si eu nu consider ca un ceai de noapte ajuta - e tot continut de zahar si organismul lupta sa il digere in acelasi mod. Poate sunt alte nevoie si disconforturi pentru care copilul este agitat: suprastimulare seara: tv, jucat, vizite etc, cosmaruri, prea cald noaptea etc etc. trebuie vazut aici cauza...
0
02-07-2014, ora 15:17
codruta84
Nu este medic/terapeut
codruta84
Nu este alaptata...am crezut initial ca ii ies caninii...dar a trecut o luna si caninii tot nu au aparut...i-am schimbat programul de somn...de la 2 somnuri pe zi de cate o ora fiecare, la unul la pranz(ora 14)de 1h30min.2h...poate sa fie asta cauza?dar nu pare a fi obosita...chiar daca ne punem seara in pat la orele 21.ea tot la 22..22.30 adoarme...iar pe la ora 1 noaptea incepe si se zvarcoleste, mai plange...uneori chiar foarte tare..este foarte agitata...si doar cu lapte se calmeaza...dar dupa o ora o ia de la capat...toate astea se intampla cam de o luna...pana atunci se trezea o singura data noaptea, isi bea laptele si se culca la loc pana dim..la 9...
0
08-07-2014, ora 12:40
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
Buna. Ii dai laptele in biberon? N-or fi toti copiii la fel dar fetita mea s-a trezit pana dupa 2 ani in fiecare noapte, tot agitata si plangand si tot asa se linistea doar cu laptele.
Nu stiu cum ne-a venit ideea sa renuntam la biberon (parca ne spusese un doctor ca la varsta asta trebuie sa bea doar din ceasca) si dupa ce am renuntat la laptele de seara in biberon, a inceput sa doarma noaptea ca prin minune. dc cere inainte de culcare lapte, ii dau in cana si ii cer sa se ridice in fund.
am ajuns la concluzia ca ii facea atata placere laptele in biberon de seara, ca si cel din timpul noptii... ca se trezea intruna ca sa mai primeasca. acum dc trebuie sa stea in fund si sa bea din cana, a renuntat la treziri.

succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât trebuie să doarmă bebelușul și copilul mic
  •