Sotul meu vede dublu... asa dintr-odata.

19-01-2011
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
Am sa va spun o poveste destul de lunga:din dimineata de 3 ianuarie sotul meu vede dublu.Asa dintr-odata.Am fost la urgenta:nu a suferit vreo pareza, paralizie :sfatul medicului a fost sa mergem la optician si apoi la medicul de familie.Am mers a doua zi si opticianul a fost de perere ca trebuie sa poarte ochelari.Deocamdata au fost confectionati gresit si inca nu sant gata.Am omis sa va spun;santem in ANGLIA...Am mers apoi la medicul de familie care ne-a programat in urmatoarea zi la un spital specializat doar in boli ale ochilor.Aici l-au vazut trei medici(optometrist, orthoptist, oftalmolog), i-au luat sange si sant 2 saptamani de cand asteptam rezultatele.Sfatul medicului:ODIHNA.Am mers din nou la medicul de familie si am cerut o radiografie a capului:ni s-a spus ca cerem ceva imposibil.Deoarece il dureau si ochiul si capul am mers din nou la urgenta(aceasta a 2a vizita la spital a durat 4 ore), Nici un fel de tratament, decat recomandarea ca pt. durere poate lua ibuprofen(luase oricum asa din capul nostru).Aici am obtinut totusi avizul medicului de urgente pt.o radiografie.Ne-au facut si programare:in data de 17FEBRUARIE...Intrebarea mea este:nu este putin cam tarziu?Tot la urgente am primit recomandarea(pt.medicul de familie)unui control neurologic.Asteptam(de1saptamana)si aceasta programare care sper sa fie mai devreme decat cea pt radiografie.Am din nou o intrebare:daca este problema neurologica se poate agrava daca sta asa fara un tratament adecvat?L-au vazut pana acum 7 medici si santem intr-o ceata totala...Trebuie sa va mai spun si faptul ca sotului meu ochiul stg ii fuge spre ureche.Se observa asta atunci cand este obosit.Fratele lui are aceeasi problema dar la ochiul drept.Cu o zi inainte de debutul diplopiei a stat vreme de2ore in curent.Se poate si asta sa influenteze cu ceva?Care este parerea dvs in acest caz si ce sfaturi a-ti putea sa-mi dati.Incerc sa am multa rabdare dar am momente in care mi-o pierd complet.Starea asta de nesiguranta in stabilirea unui dignostic, cat si timpul indelungat in stabilirea acestuia ma sperie cumplit.Astept cu mare incredere raspunsul dvs.Maria
5 comentarii
0
19-01-2011, ora 20:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Sincer, sunt uimita ca se tergiverseaza stabilirea unui diagnostic si a unei conduite terapeutice in Anglia. Ce varsta are sotul dumnevoastra?Avand in vedere debutul brusc al diplopiei, consider ca este o urgenta si eu recomand urmatoarele: consult oftalmologic complet( examen pol anterior, examen fund de ochi, examen cu sticla rosie pentru obiectivarea diplopiei); consult neurologic, angioRMN cerebra si orbite, Eco Doppler artere carotide, artere vertebrale, vene din regiunea cervicala( exista afectiuni neurologice care debuteaza cu diplopie: anevrism, tumori);investigatii sangvine: hemoleucograma, VSH, glicemie, Hemoglobina glicozilata(diabet???), TGP, TGO, colesterol, trigliceride, uree, creatinina, acid uric, fibrinogen, INR, proteina C reactiva; examen sumar urina;consult cardiologic, controlul tensiunii arteriale, ECG;eventual monitorizare Holter( fibrilatie atriala, HTA???, etc); sincer, nu vad rostul radiografiei craniene daca nu exista antecedente recente de traumatism, pentru ca nu ofera decat informatii privind scheletul si sinusurile; deviatia ochiului stang exista inaintea aparitiei diplopiei??? Este congenitala???O conduita terapeutica adecvata putem stabili numai dupa ce avem rezultatele investigatiilor; Nu pot sa va recomand un anume tratament pana nu avem un diagnostic etiologic; Cele 2 ore de" stat in curent " sa favorizeze o viroza care poate merge pana la manifestare neurologica( vedem ce spune neurologul) ???? numai bine
0
20-01-2011, ora 17:28
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
Va multumesc pt raspuns.Eu cred ca deviatia ochiului stg.al sotului meu poate fi congenitala insa nu pot fi sigura 100%.Desi traiesc de aproape 3 saptamani tot ceea ce v-am scris pe propria piele nici mie nu-mi vine uneori sa cred ca asta se petrece in Anglia...Nu am primit nici azi rezultatele la sange sa va pot da mai multe informatii, si nici programarea la neurolog...Maine voi suna la medicul de familie sa vedem ce spune...Ar fi posibil ca diplopia sa remita asa cum a aparut:brusc?
0
22-01-2011, ora 13:37
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
Buna ziua Dna Doctor Elina.Am vesti bune.ieri au fost gata ochelarii sotului meu si situaria este mult imbunatatita.Cu ochelari vede bine, fara vede dublu cand se uita in jos si in dreapta.Vom continua oricum investigatiile.Va multumesc si va doresc o zi cat mai frumoasa.maria2011
0
26-03-2011, ora 19:03
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
doamna doctor va rog sa-mi spuneti ce riscuri implica o operatie de coborare a testiculului in scrot in cazul unui baietel de 9-10 ani?
0
03-04-2011, ora 08:37
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Eu sunt oftalmolog, dar stiu ca aceasta operatie trebuie facuta cat mai devreme posibil pentru ca sa se pastreze functia testiculului si sa se evite transformarea maligna; cat despre riscuri, ele sunt mici cand se respecta principiile interventiei chirurgicale, interventia este facuta de catre un chirurg cu experienta; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: