Spasme, fasciculatii musculare- AM SLA?

18-09-2020
andra420
Nu este medic/terapeut
andra420
De vreo 2 săptămâni ma confrunt ch niște spasme nedureroase musculare, nu pot sa dorm, aparent sunt mai intense noaptea decât ziua sau doar nu le simt eu. De fiecare data când încerc sa ma relaxez apar și îmi deranjează ori somnul ori activitatea.
Mai nou am avut spasme și la nivelul gâtului, resimțit in zona esofagului. Nu mai pot sa mai înghit cu partea stânga, partea stânga a corpului e foarte încordată, m am găsit ieri neputând sa scriu pe telefon cu degetul de la mâna stânga, parca era blocat.
Nu am mai mâncat de 3 zile bine, orice mănânc, pare ca vine înapoi, am extrem de multe gaze după ce înghit orice, inclusiv apa.
Am fost la urgente de 2 ori, la un neurolog( înainte sa înceapă faza cu neinghitul), mi a făcut controlul și a zis ca sunt perfect ok dar pt liniștirea mea sa fac un RMN ȘI UN EMG. La urgente mi au zis sa ma duc la psihiatru, ca am atacuri de panica
RMN fac săptămâna viitoare, EMG abia in octombrie pe la final...simt ca nu pot aștepta pana atunci. Nu stiu ce sa fac, simt ca toate simptomele specifice sclerozei laterale mi se potrivesc, dar nimeni nu pare sa vadă acest lucru. Mi se pare imposibil ca creierul meu sa își “imagineze” aceste simptome atât de clare.
1 comentarii
0
18-10-2020, ora 13:17
Ileana Covaci
Nu este medic/terapeut
Ileana Covaci
Ai depistat cauza spasmelor ? Am si eu la fel...
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.