sperieturi in exces

06-11-2011
Vitalie
Nu este medic/terapeut
Vitalie
Buna ziua. In ultima vreme, ma sperii foarte des si foarte rau, din diferite motive. Se poate intampla ceva daca treci prin multe sperieturi si socuri emontionale ? si in caz ca da, se poate trata in vre-un fel ? multumesc
4 comentarii
0
06-11-2011, ora 08:49
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua, din ceea ce descrieti dvs este posibil sa fi trecut printr-o experienta traumatizanta care sa fi declansat aceste stari de panica si alerta permanenta. Ceea ce va recomand este sa apelati la un psihoterapeut care sa va ajute sa identificati cauza traumei si, apoi, sa va ajute sa o integrati si sa o resemnificati eliberandu-va de ea in final.
0
06-11-2011, ora 11:43
Vitalie
Nu este medic/terapeut
Vitalie
Dar la ce duc sperieturile astea ? poti sa te imbolnavesti de la ele ? Va multumesc pt raspunsuri
0
06-11-2011, ora 12:36
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Daca nu se lucreaza cu aceste traume ele pot interfera din ce in ce mai mult cu viata dvs si o vor perturba din ce in ce mai mult. Nu stiu sa va zic daca se va ajunge sa va imbolnaviti si somatic (acest lucru e variabil de la persoana la persoana), dar e foarte important cum doriti sa va traiti viata, sa fiti fericita sau speriata. Stiu ca e un concept nou "calitatea vietii" pentru populatia romaneasca, dar consider ca daca ne-am orienta un pic spre a ne dori sa ne simtim fericiti si ceva mai linistiti in viata vom creste si pe alte planuri, precum cel economic.
0
07-11-2011, ora 23:48
Vitalie
Nu este medic/terapeut
Vitalie
multumesc mult de raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul