spondilita anchilozanta- leziune demielinizanta

28-04-2018
dnlm
Nu este medic/terapeut
dnlm
Buna ziua.
Am 24 de ani, si din vara anului 2017 au inceput durerile la genunchiul drept. Am fost la ortopedie, mi s-au dat antiinflamatoare, am facut fizio si kinetoterapie, dar durerile nu au cedat. Am facut radiografie si RMN de genunchi cu urmatoarele concluzii: minim revarsat fluid in bursa suprapatelara si infrapatelar, plica mediopatelara. Am cerut si o a doua parere, si mi s-a spus ca aspectul de plica nu este cert si sa merg si la reumatologie. Ajunsa la reumatologie la insistentele mele am facut analize de sange : Rezultate hemoleucograma -normala, Parametrul : OH-vit D- 13 ( insuficient) iar parametrul HLA B27- POZITIV( spondilita anchilozanta). Mi s-a recomandat sa fac Rmn - articulatii sacro-iliace, lombar si dorsal. Rezultatele acestora fiind : discrete modificari disco-vertebrale cu aspect degenerativ la nivelul D7-D8 si D8-D9 fara contacte radiculare. Eu am facut si un Rmn cerebral intrucat in ultima perioada( 1 an) sunt permanent obosita, nu ma mai pot concentra si nu mai pot memora, uit unele lucruri, Rezultatul este urmatorul : aparent leziune de demielinizare subcentimetrica( 4, 5 mm) vizibila in substanta alba subcorticala girus frontal superior pe partea dreapta, sinusuri frontale nepneumatizate.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.