spondilita anchilozanta - recomandari

16-01-2010
dany pedrosa
Nu este medic/terapeut
dany pedrosa
ma numesc danut rotaru am 32 de ani.traiesc in portugalia din2002 iar in 2004 am fost diacnosticat cu aceasta boala.de atunci sint urmarit in spital si fac infleximab.as fi dorit sa stiu in eventualitatea de a ma reintoarce acasa cel mai apropiat spital la care as putea sa fac tratamentul si cemi trebuie sa fac ca sal obtin avind in vedere ca e un tratament scump.eu sint din birlad jud vaslui aici nu a trebuit sa fac nimic am fost diacnosticat si dupa aia mi sa facut acest tratament aici e oferit de stat niciodata nu am platit nimic binenteles inainte de a ma imbolnavi aveam carnet de sanatate aici
11 comentarii
0
17-01-2010, ora 13:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Tratamentul maladiilor reumatologice este, in Romania, suportat integral de catre Casa de Asigurari.
Este adevarat, presupune intocmirea unui dosar, cateva formalitati birocratice, insa finalmente puteti beneficia de tratamentul corespunzator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-01-2010, ora 18:21
dany pedrosa
Nu este medic/terapeut
dany pedrosa
multumesc pentru raspuns caci nu am idee cum functioneaza sistemul de sanatate din romania nu am avut niciodata probleme acasa.as fi vrut totusi sa stiu in ce spitale din romania se fac aceste tratamente
0
17-01-2010, ora 18:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Sunt necesare cateva conditii:
- sa aveti asigurare medicala in Romania;
- sa aveti un dosar ce cuprinde recomandarea de la un reumatolog pentru acest tip de tratament;
- nu conteaza spitalul. Exista cateva clinici de reumatologie in Bucuresti, dar orice reumatolog va poate da recomandarea necesara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-01-2010, ora 18:31
dany pedrosa
Nu este medic/terapeut
dany pedrosa
recomandare de la medici mei de aici din portugalia cu tot istoricul boli nu e buna si ca sa am asigurare in romania ce trebuie sa fac
0
17-01-2010, ora 18:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Asigurarea medicala in Romania este conditionata de plata asigurarilor de sanatate, fie in calitate de salariat, fie ca practician liberal.
Exista situatii cand puteti fi asigurat, de exemplu, pe baza asigurarii (salariului) sotiei.
Aceste informatii le veti obtine direct si nemijlocit de la Casa de Asigurari din raza domiciliului stabil din Romania.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-01-2010, ora 18:54
dany pedrosa
Nu este medic/terapeut
dany pedrosa
multumesc mult pentru lamuriri domnule doctor o duminica placuta
0
17-01-2010, ora 20:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ma puteti contacta pe mail cand va intoarceti in tara.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-03-2010, ora 14:12
alinaol
Nu este medic/terapeut
alinaol
buna ziua de un an am fost diagnosticat cu spondilita anchilozanta in stadiul 3 am 32ani;fac tratament cu celebrex, diclotard si cam atat as vrea sa stiu daca mai sunt ceva medicamente noi pt aceasta boala, deoarece dr de familie chiar nu este de acord sa-mi elibereze reteta compensata in fiecare luna, dupa parerea dansei nu trebuie tratament lunar dar tinand cont ca sunt mecanic auto si lucrez in frig nu am cum fara tratament.va rog sfatuiti-ma cum sa procedez ca sa nu fiu mereu in situatia de am ruga de doctorita de fam pt tratament la cine sa apelez??? la judet direct?? multumesc anticipat!
0
09-03-2010, ora 23:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Medicamentele mentionate de D-voastra sunt simple anti-inflamatoare si nu cred, sincer, ca sunt suficiente in afectiunea D-voastra, care necesita un tratament de fond specific.
Consultati un reumatolog pentru reevaluarea tratamentului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-01-2019, ora 09:19
Loredana A.
Nu este medic/terapeut
Loredana A.
Buna ziua! Domnule doctor ce parere aveti in cazul unei boli cu care am fost diagnisticata, spondiliartrita, sa incerc c-un tratament homeopatic?. Astept un raspuns din partea dvs. Va multumesc anticipat!
0
22-01-2019, ora 16:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Inca nu s-a demonstrat stiintific vreun efect al leacurilor homeopate asupra bolilor inflamatorii/reumatologice/auto-imune.
Este si motivul pentru care in Marea Britanie aceste servicii nu mai sunt decontate.
Medicina progreseaza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.