Spondilita anchilozanta

01-03-2019
anne64
Nu este medic/terapeut
anne64
am fost diagnosticata cu spondilita anchilozanta cu manifestari periferice, acum 3 ani, dupa ce timp de mai bine de treizeci de ani, am fost tratata ca un bolnav inchipuit. Pentru ca sunt femeie si pentru ca aceasta boala este seronegativa, unde factorul reumatoid este negativ, ani de zile mi s-a spus ca nu am nici o forma de reumatism, chiar daca toata viata am sustinat ca este probabil ceva genetic, avand in familie multe rude cu probleme asemanatoare. Daca stiti unde pot fi consultata de Dr. Alina Posea sau un alt medic reumatolog care are habar ce inseamna aceasta boala. Am fost la un oftalmolog, la o clinica renumita particulara, unde fusesem operata cu ceva timp in urma si am mentionat boala, cerand sa mi se faca un control mai amanuntit stiind ca aceasta boala afecteaza si ochii si mi-am dat seama ca vorbeam limbi diferite. Eu vorbeam de boala si el imi vorbea de medicamente. Ca un oftalmolog nu stie despre aceasta boala si cum afecteaza vederea, mai pot intelege, dar reumatologi care sa nu poata pune diagnosticul timp de treizeci si ceva de ani, cam grav...
4 comentarii
0
01-03-2019, ora 17:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cazul D-voastra este extrem de frecvent, iar eu l-am intalnit de sute de ori in cariera.
Din pacate, reumatologia romaneasca ignora tocmai afectiunile reumatologice sero-negative.
Protocoalele de diagnostic si de tratament presupun, in Romania, prezenta macar a unei analize modificate.
Daca ai analizele perfect normale esti trimis la psihiatru, ignorandu-se spondilartropatiile sero-negative.
Consecintele le resimtiti deja.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-03-2019, ora 16:54
scrisulcaterapie
Nu este medic/terapeut
scrisulcaterapie
Buna ziua! V-am trimis in privat un nume de medic, poate va fi mai receptiv la situatia dvs.
0
09-11-2020, ora 19:14
Rudy22
Nu este medic/terapeut
Rudy22
Va rog sa-mi recomandati si mie un medic reumatolog bun in Bucuresti.
0
09-11-2020, ora 20:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va pot recomanda doar daca-mi scrieti in privat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.