spondiloza cervicala ?

23-11-2014
cata90
Nu este medic/terapeut
cata90
buna ziua, ma numesc catalin, am 24 de ani, 185 cm si 90 de kg, de vreo 2 luni cel putin atunci am realizat, imi amorteste coapsa dreapta, de deasupra genunchiului pana aproape de sold, pe partea de sus, o simt amortita mereu, rare ori o simt bine, nu simt nici cald nici rece, nu am o zona imflata, sau cu alte chestii, doar ca acum mai nou a inceput sa imi 'zvacneasca' usor si simt asa cateodata, in special seara o arsura ! Din cate am observat, cel mai amortit sunt cand sunt in pat, si stau ne facand miscare !

Pe langa asta mai simt si o slabiciune usoara in mana dreapta si mai nou sau cel putin de o saptamana am descoperit, poate e normal, sau poate nu, am o vena de la cap umflata, in dreapta fix deasupra urechii am cautat pe net si se cheama artera temporala superficiala

Intreb aici deoarece sunt speriat, si momentan nu dispun de banii necesari unei vizite medicale din cauza ca nu sunt asigurat !

Multumesc frumos !
4 comentarii
0
23-11-2014, ora 13:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai adesea este vorba despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala sau lombara) sau despre o probleme cerebrala.
In ambele cazuri se impune o vizita la neurochirurg.
Nu trebuie sa neglijati sau sa intarziati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-11-2014, ora 17:41
cata90
Nu este medic/terapeut
cata90
Multumesc frumos, pentru promptitudine, la mine in oras nu am doctor neurochirurg, as putea sa merg la un chirurg sau la un neurolog ? sau trebuie neaparat la un neurochirurg ?
Si inca o intrebare este posibil ca, cu o radiografie, sa mi se depisteze problema, sau trebuie sa fac un rmn ? multumesc frumos inca o data !
0
23-11-2014, ora 18:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Radiografia nu va ajuta cu nimic, iar RMN-ul va fi realizat numai dupa examinarea clinica la neurochirurg si numai la solicitarea acestuia (un chirurg generalist nu va poate ajuta in aceasta situatie).
Nu trebuie sa uitati de cele 15 kg in exces si mai ales trebuie sa reduceti drastic efortul fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-11-2014, ora 18:09
cata90
Nu este medic/terapeut
cata90
Am inteles, va multumesc frumos, si am sa caut un medic neurochirurg intr un oras apropiat ! toate cele bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: