legat de spondiloza cervicala va rog

30-11-2013
realmadrid
Nu este medic/terapeut
realmadrid
buna ziua. mama mea a fost internata de mai bine de o saptamana la spitalul judetean din timisoara pentru ca ametea foarte rau cand se ridica din pat. nu putea sa se ridice nici macar in fund trebuie sa stea numai pe perna. in prezent se poate ridica chiar si in picioare dar numai cu viteza melcului si fara sa miste capul intr-o parte deloc ca altfel ameteste iar pe perna poate sta mai mult pe partea stanga. pare un progres insa eu sunt cam sceptic, vreau sa o vad ca are o viata normala. normal ca ia medicamente in spital dar dumneavoastra ce recomandati ? eu nu cred ca medicamentatia este de ajuns pentru o viata normala. se poate opera ? (acele cioturi sau cum le zice dumneavoastra stiti mai bine) am vazut pe net ca da dar medicul de salon spunea ca nu. va multumesc
3 comentarii
0
02-12-2013, ora 10:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele mentionate sunt legate, mai curand, de o afectiune cardiologica (hiper/hipo-tensiune arteriala), de circulatia arteriala in sistemul carotidian, de o problema neurologica centrala etc.
Nu stiu la ce """cioturi""" va referiti si care este legatura cu problema neurologica descrisa.
Ati consultat un neurolog??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-12-2013, ora 13:37
realmadrid
Nu este medic/terapeut
realmadrid
multumesc pentru raspuns. am inteles de la doctori ca are niste "cioturi" undeva in zona gatului de la spondiloza care ii blocheaza probabil fluxul sanguin si nu ii se oxigeneaza creierul cum trebuie
0
02-12-2013, ora 17:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate ati inteles gresit.
De fapt, exista asa-numitele placi ateromatoase care se depun la interiorul arterelor carotide sau in interiorul arterelor cerebrale, pe care le obstrueaza.
Prin urmare, problema tine fie de neurologie, fie de Chirurgia vasculara, si in nici un caz nu este o afectiune ortopedica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: