spondiloza sau ceva la ureche?

30-11-2008
rory76
Nu este medic/terapeut
rory76
Buna ziua! Problemele mele au inceput cam acum 2 ani, dupa a raceal afoarte puternica. De atunci am avut episoade de 2 -3 sapatamani de ameteli-de genul ca se misca podeaua asa, nu pot sa suport supermarketurile, aglomeratia, usile inchise...acum cam de 5 luni am ameteli cam mari, durere la urechea dreapta, urechi infundate, tiuituri in ambele urechi, durere la ceafa chiar unde se termina gatul...ametelile astea sunt asa scurte, cateva secunde, parca se misca lucrurile de langa mine, patul in care stau...ma ia groaza sa nu am ceva la cap!!! Am mers la medic, ORL-istul mi-a zis ca nu am probleme cu urechea, am spondiloza. Am facut radiografie se vede o spondloza la C2-C3, neurologul mi-a facut niste teste ale mersului, reflexe, a zis ca nu ma baga la RMN pentru atat lucru...numai ca mi-e greu sa traiesc cu simptomele astea! Spondiloza da simptome atat de rele? E posibil sa fie si ceva probleme psihice, toata ziua stau in casa, la calculator, cate 10 ore pe zi aporape- nu ies din casa, de vro 6 luni, lucrez acasa; neurologul mi-a zis ca si pozitia in care stau la laptop nu e prea buna-adica asezat pe canapea cu laptopul in poala. Nici nu mai stiu unde sa merg, sunt disperata, am un copil de 11 ani, trebuie ingrijit, dar nu mai am chef de nimic! Ajutati-ma va rog! Unde sa merg, la ce medic? Ce investigatii sa mai fac? Va multumesc din suflet!!!
7 comentarii
0
30-11-2008, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Va recomand sa va internati in clinica ORL.. pentru o investigatie completa a urechii interne.
0
30-11-2008, ora 22:20
rory76
Nu este medic/terapeut
rory76
Va ganditi la ceva anume? La o boala anume? Cunoasteti cumva unmedic ORL bun la COnstanta? Am fost deja la dr. Comsa si la dr. Loghin, ambii au zis ca nu am probleme cu urechea...Multumesc mult pentru raspuns!
0
01-12-2008, ora 07:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma gandesc ca este necesara o Audiograma, o timpanograma... si cel mai important Testul caloric.. pentru a vedea daca vertijul este de la urechea interna sau tine de un vertij central.
pot sa va recomand o internare la Clinica ORL.. Sp. de Recuperare Iasi.
la Prof Martu Dan. tel 0232.222842. Cu bilet de trimitere de la medicul de familie.
0
01-12-2008, ora 08:33
rory76
Nu este medic/terapeut
rory76
Acuma chiar m-ati speriat!!! Central inseamna la creier, nu??? Credeti ca ar putea fi o tumoare??? Am sa fac asa cum mi-ati spus, testele acestea se fac in orice clinica ORL? La Constanta nu stiu daca s-a auzit de ele...La Iasi nu cred ca pot ajunge prea curand, din pacate, poate la Bucuresti sa-mi dea cineva de cap! Pana atunci va rog, linistiti-ma, e o tumoare sau nu va puteti da seama dupa simptome??? Multumesc mult pentru ceea ce faceti aici pe forum!
0
01-12-2008, ora 11:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu am vrut sa va sperii.. imi pare rau !
M.am gandic sa faceti aceste investigatii in vederea clarificarii diagnosticului. Cand stii unde este problema.. stii ce sa tratezi.
Vertijul este de 2 feluri.. 1.cel central tine de regiunea creerului mic. si se remarca prin instabilitate la mers, ameteli cu tendinta spre cadere.
este cel mai frecvent de origine vasculara( cervicoartroza duce la o insuficienta vertebrobazilara.)
2. Vertij periferic.. care tine de urechea interna. de canalele semicirculare.
si se caracterizeaza prin vertij rotator.. cand lucrurile din jur se invart.., se lasa cu greata si transpiratii.
trebue sa faceti testele pentru a diferentia aceste simptome si a afla cauza vertijului.
nu se pune problema de tumoare.
este bine sa mergeti la Bucuresti.
astept rezultatul investigatiilor
0
01-12-2008, ora 11:48
rory76
Nu este medic/terapeut
rory76
Va multumesc mult, domnule doctor! Sunteti un OM adevarat! Am sa meg neaparat sa imi fac aceste investigatii, oricum cel mai importanta mi se pare propozitia dumneavoastra:"nu se pune problema de tumoare", pentru ca asta ma sperie cel mai tare, recunosc...
VA multumesc pentru promptitudine si va doresc succes in activitatea dumneavoastra! Avem nevoie de cat mai multi doctori ca dumneavoastra!
0
24-12-2008, ora 12:41
alllex
Nu este medic/terapeut
alllex
Salut! Si eu am exact aceleasi simptome de 9 luni.Am facut o mie de analize(tomografii, eco cord, sange, etc)toate iesind in limite normale.
Am ameteli ingrozitoare si de cand au aparut nu am mai iesit din casa, imi e greu sa fac si cele mai simple lucruri.
Rory76 daca ai aflat de unde vine problema posteaza aici -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • De ce apare amețeala?
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • O aplicație pe telefon ar putea trata țiuitul în urechi
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •