stafilococ alb nepatogen

02-11-2005
andrusca55555
Nu este medic/terapeut
andrusca55555
De curand am facut un exudat faringian şi nazal. La cel nazal mi-a ieşit un stafilococ alb nepatogen. Medicul de familie mi-a spus ca este vorba de o boală a pielii, dar nu mi-a dat mai multe amănunte. Mă puteţi ajuta in acest sens? Este nevoie să consult un medic dermatolog? Vă mulţumesc anticipat şi aştept cu nerăbdare răspunsul dvs.
2 comentarii
0
17-11-2005, ora 00:00
Dr.Anca Zbranca
Nu este medic/terapeut
Dr.Anca Zbranca
Inainte de a face exudatul aveati vreo problema dermatologica?? Daca nu, trebuie sa stiti ca in flora microbiana a nasului si cavitatii bucale exista adeseori stafilococi care fac parte din flora normala.. Daca nu va deranjeaza cu nimic nu-I deranjati !

Cu consideratie, profesor doctor Anca Zbranca
0
06-05-2008, ora 00:00
marianvlad
Nu este medic/terapeut
marianvlad
buna ziua! tatal meu a fost operat pt o proteza la genunchi.dupa operatie piciorul a inceput sa i se umfle si sa il doara f tare ( a facut o infectie) dupa care l-a mai operat de inca 2 ori in aceeasi saptamana din acelasi motiv.dupa analizele la lichidul care se forma la genunchi au constatat ca are un stafilococ alb si l-au tinut in tratament cu antibiotic intravenos Tienam.L-au externat si i-au dat tratament acasa cu rifampicina si dalacin c. inca mai este microbul si piciorul umflat si il doare. ce este de facut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •