stafilococ auriu ?

02-02-2008
Radhoo
Nu este medic/terapeut
Radhoo
de cativa ani am pe corp niste leziuni care ustura si care fac coji.am avut mai intai la ochi si pe organul genital, apoi mi'au aparut si in urechi iar cele de pe organul genital s'au marit si chiar au aparut si pe scrot, de vreo 2 saptamani mi'au aparut astfel de leziuni si in coate...poate fi stafilococ auriu ? sau daca nu...carei boli de piele ii apartzin aceste simptome?multumesc
3 comentarii
0
02-02-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Poate fi o eczema , dar poate fi vorba si de o afectiune autoimuna, pe care ar trebui sa o excludem prin investigatii imunologice(ca de exemplu boala Behcet, sdr Reitr), m-as gandi mai mult la aceasta posibilitate, avand in vedere ca simptomatologia dureaza de cativa ani;Cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog pentru investigatii; numai asa putem avea un diagnostic corect; Numai bine
0
07-02-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Boala Behcet se manifesta prin ulceratii bucale si genitale, nu prin afectarea pielii coatelor si prin "coji"!. Sindromul Reiter presupune o uretrita, o conjunctivit asi o afectare articulara, cea din urma fiind dominanta ca manifestare clinica. Ramane da vazut daca eczema ramane ca diagnostic, insa aici este un "sac" mare de boli care se ascund sub aceasta denumire generica. Nu cred ca stafilococul auriu este vinovat pentru manifestariel tale ci, mai degraba, o eczema atopica sau una endogena. Ar trebui sa faci un set de analize si sa urmezi un tratament prescris de un specialist dermatolog.
0
07-06-2010, ora 00:49
morarasradu
Nu este medic/terapeut
morarasradu
Buna seara!Am si eu pe maini niste bubite ca si niste besici si s-a spart si din ea a curs un lichid albicios, plus ca am si in frunte o pata rosie si pe ambii obraji.Am fost la un centru si mi sau recoltat probe de pe mana si mi a iesit ca am Stafilococ Auriu.Am fost la mai multe cabinete Dermatologice si mi au dat tot felul de tratamente dar nici un rezultat mai de curand am luat un unguent se cheama TRIDERM.In doua zile imi dispar apoi iar imi reapar si nu stiu ce sa mai fac.Va rog sa imi dati un sfat sau ce pot sa fac..Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.