stafilococul se trateaza?

01-04-2007
crysty
Nu este medic/terapeut
crysty
ce este stafilococul hemolitic se tateaza sau ramane pentru toata viata?
10 comentarii
0
01-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
E un microb, dar, te intreb eu, e vorba sigur despre stafilococ hemolitic sau de streptococ hemolitic?

Ca de streptococul hemolitic scapi mai greu, iar daca nu te tratezi, iti afecteaza inima si rinichiul.

Insa impotriva stafilococului auriu exista vaccinuri iar, in cazul in care nu are efect (desi nu am auzit multe astfel de cazuri), la Institutul Cantacuzino ti se prepara un autovaccin cu propriul tip de stafilococ.
0
02-04-2007, ora 00:00
crysty
Nu este medic/terapeut
crysty
Este stafilococ hemolitic.Multumesc mult pt sfat
0
02-04-2007, ora 00:00
crysty
Nu este medic/terapeut
crysty
de unde am putut sa iau microbul asta?
0
02-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
De oriunde. E frecvent intilnit si multa lume il are, dar la unii cu imunitate mai buna nu apuca sa isi faca de cap. La altii le da dureri in gat sau furuncule repetate si se rezeolva cu vaccin sau autovaccin.
0
02-04-2007, ora 00:00
crysty
Nu este medic/terapeut
crysty
Pe mine ma-u trimis sa-mi fac analize la boli venerice. Stiam sigur ca nu am ceva grav, caci am avut relatii doar cu sotul meu, iar el doar cu mine, dar uite ca mi-a iesit ureoplasma ureolitica si stafilococul hemolitic, dar nu-mi explica nimeni clar unde am stafilococul asta.mi-au luat analize de sange si din vagin pentru.Cu imunitatea stau nu prea bine, totusi beau vitamine, sucuri naturale preparate chiar de mine, mananc fructe, dar ar trebui oare sa fac sport?Si ce tip de sport de sport se recomanda?
0
02-04-2007, ora 00:00
crysty
Nu este medic/terapeut
crysty
Eadevarat ca in cazul stafilococului se face tratament cu propolius? Nu face rau ficatului?Am bilirubina marita de aia intreb.MULTUMESC MULT
0
02-04-2007, ora 00:00
al_dumitru
Identitate neconfirmată
al_dumitru
Stafilococul nu da boli venerice, dar e normal sa te fi trimis acolo pentru analize fiindca aspectul poate fi inselator. Mai bine te asiguri decat sa iti para rau. Stafilococul se ia de obicei de la bazin, fiindca e destul de rezistent si de versatil. Si, daca imi mai amintesc eu bine din facultate, nici sarea nu il omoara, de aceea e unul dintre putinii microbi pe care ii poti lua din mare (pe restul ii omoara salinitatea Marii Negre). In zona genitala isi gaseste conditii propice si, cu timpul, apare o coloratie maronie a pielii din jur, arata ca "oparita". Despre tratamentul cu propolis si efectul lui asupra bilirubinei nu stiu, dar propolisul creste imunitatea si probabil de aceea ti-a fost recomandat. Cele bune !
0
02-04-2007, ora 00:00
crysty
Nu este medic/terapeut
crysty
multumesc tare mult
0
02-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca indrumarea catre dermatologie a fost facuta datorita prezentei ureaplasmei urealyticum, care este un germen saprofit al tractului uro-genital, insa uneori si in anumite conditii, poate deveni patogen.
De ce ati facut examenul secretiei vaginale ? Aveti simptome de vaginita acuta sau cronica! Sotul are vreo secretie uretrala?
0
02-04-2007, ora 00:00
crysty
Nu este medic/terapeut
crysty
Era vaginita cronica, dar la analiza frotiului mi-a iesit microflora mixta si nr de leucocite era in colul uterin de25-35, in uretra de10-12, in vagin de 35-40.Astfel medicul a decis ca ar fi bine sa fac analize mai minutioase si asa am ajuns la dermatologie venerologie Acolo rezultatele au fost analizate timp de 5 zile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  •