Stare se sufocare la inspiratie

26-06-2013
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Buna ziua as dori un rasouns daca se poate de ceva tim l am probleme la inspir parca nu imi ajunge aerul
Se manifesta niste mari dificultati inspiratorii rx si ct toracic normale si analize normale
Dar cand inspir puternic uneori imi vine sa tusesc sau am senzatia ca nu imi intra aer in plamani
.
Racesc frecvent iar aceste simptome au aparut odata cu o raceala su ma resimt de vreo 4 luni iar acum
Ma sperie gandum ca vine iarna si imi va fi foarte rau.
Sunt sportiv de performanta dar anul asta este compromis nu mam putut antrena desi pana sa am probleme mai exact cu o zi inainte mam antrenat maxim iar a 2 a zi am ajuns la urgente la spital
De la o raceala am ajuns asa si acuma racesc des am fost diagnosticat la orl cu rinita hipertrofica si sinuzita plus de iarie de sept culme e ca daca le aveam le toate de ce sau manifestat tarziu.
Acum sunt in concediu si iarasi am avut durere usoara toracica la inspir dupa care stari de sufocare nu luteam sa inspir deloc nu ajungea aerul in plamani indiferent daca respiram pe nas sau pe gura.
Mentionez ca in 4 luni am avut doar o saptamana in care am respirat normal
Puteti sa imi spunetj ce as putea sa am nu pot inspira parca nu imi intra aer in plamani ca inainte si obosesc mai usor la efort astept sugesti pri ind un diagnostic sau ce analize sa mai fac.
Scuzati faptul ca nu sriu corect sunt in concediu am intrat de pe mobil si imi este rau
16 comentarii
0
26-06-2013, ora 09:31
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Deci nh imi intra aer in plamani sau asa simt, obosesc mai repede uneori, racesc mai des decat inainte ce as putea face?i este frica sa nu am cine stie ce boala am un baietel de 7 luni
0
26-06-2013, ora 13:10
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
trebuie sa mergeti la un consult la pneumologie pt spirometrie, si eventual un ECG la cardiologie. Multa sanatate!
0
27-06-2013, ora 15:46
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Am fost spirometria e normala ct toraci facut acum 2 luni era normal chiar daca ma sufocam am o rinita hipertrofica si de iatie de sept chiar am facut si spirometrie cu test de efort si eram bine dar inca ma sufoc si nu stiu de ce nici pe gura nu lot inspira in criza simt constrictie toracica si nu pot inspira nici pe gura obosesc foarte usor ceea ce nu e normalmai ales ca fsc sport de peste 20 de ani am sa ma duc iar la control la pneumo ati mai i talnit asa ce a pana acum ? Sa fie oare de la rinita sinuzita si de iatia de sept?
0
27-06-2013, ora 15:49
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Va multumesc pentru raspuns la test alergic am fost negativ totusi am momente cand nu pot inspira iar de racit racesc incredibil de usor acum ce pot face ot imunitate?
0
28-06-2013, ora 11:51
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Exata posibilitatea sa am o alergie care sa nu apara pe bateria standard de teste sa fie o alergie respiratorie? Ce teste sau analize ar trebui sa fac ca sa fac sa vad acest lucru precizez ca testul cu bateria standard lam facu si a iesit negativ
0
28-06-2013, ora 17:41
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
daca spirometria este normala va trebui sa faceti un test de provocare la metacolina. Verificati calciu seric si faceti si un consult cardiologic. Sanatate!
0
28-06-2013, ora 22:52
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Sarut mana ms de raspuns luni sunt la cardiolog salt asta am asa ct sinusuri consult cardiolog daca imi raspunde omul sa stabilesc pt luni si consult orl sapt viitoare revin cu rezultate
0
14-07-2013, ora 10:43
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Buna ziua revin cu unct de sinusuri rinita crknica hipertrofica, deviatie de sept, sinuzita cronica maxilara si frontala si este inchis totam procesul osteomeatal stang trebuie sa ma operez.Cardiologul a gasit o insuficienta mitrala gradul 1 si insuficienta tricuspida gradul 1 sunt grave?pe 6 august ma voi opera
0
15-07-2013, ora 14:31
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
problemele cardiace dupa parerea mea nu sunt grave, dar cel mai bine discutati cu medicul cardiolog. Multa sanatate!
0
15-07-2013, ora 16:50
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Va multumesc de incurajari da sunt ok e de la sinuzita si e chiar mare am si scurgeri post nazale as fi vrut un pneumolog sa ma ajute ca sint ca mi taie aerul rinita si sinuzita sunt groaznice mi se infubda nasul doare capul si alte probleme cateidata vad in ceata si inghit dificil cred ca ttul e de la scurgerile postnazale trebuie sa fie azi abia inghit si simt un nid in gat sunt disperat di mai stau 3 saptamani asa :(
0
16-07-2013, ora 13:21
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
verificati de ce natura este sinuzita: infectioasa, alergica?! trebuie facut exudat nazal si faringian si apoi teste cutanate alergice. In functie de natura sinuzitei trebuie dat tratament. Sanatate!
0
16-07-2013, ora 16:53
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
La testele alergice nu iese ca as avea ceva igg si ige nunt normale abia leam facut mai am de facut exudat faringian si exudat nazal in 3 saptamani ma iperez de sinuzita si deviatie de sept si rinita bipertrofica dar nu inteleg de ce nu sunt ok nici in respiratia pe gura simt ca nam aer iar in aer conditionat direct stare de sufocare :(.exista alergie la aer conditionat?
0
18-07-2013, ora 10:50
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
nu exista alergie la aer conditionat ci la mucegaiul care se formeaza pe filtrele de la aparatul de aer conditionat (daca nu sunt curatate periodic). Ati facut si test de provocare cu Metacholina, pt a vedea daca este un astm bronsic? Verificati si Calciul seric. Sanatate!
0
22-07-2013, ora 21:50
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
Am fost la cardiolog 2 insuficiente cardiace una mitrala si una tricuspidiana ambele de gradul 1 in rest metacolina e ok dar acum intrebarea este urmatoarea in urma controlului orl avut ultima oara mi sa spus ca in momentul in care nu pot respira nici pe hura ar fi de la inima si atunci cum fac operatia ?e. U anestezie generala si sunt 3 de operat odata rinita hipertrofica deviatia de sept si sinuzita.uneori am dureri sternale ce ma tin cateva zile si respir dificil care poate fi cauza
0
25-08-2013, ora 21:30
alex manole
Nu este medic/terapeut
alex manole
buna ziua am reusit sa termin si cu operatia de deviatie de sept sinuzita si rinita ca rinita este alergica nu scade congestia nazala nici acum desi a trecut ceva timo de la operatie si nasul este vindecat aproape complet asa ca Dna Dr Muresan astept un sfat mai devreme am fost sa iau pentru baiat ceva din auchan in 5 minute sa instalat star
ea de sufocare desi eu acuma sunt pe xyzal nasonex si symbicort ce pot face eu ca incep munca si stau doar in aer conditionat.medicul meu este plecat in concediu si nu am alergolog momenttan.plus ca nasul este infundat in continuare iar medicul orl spoune ca este totul alergic ca si starea mea de sufocare pe care o am singura saptaman ok a fost cand am luat medrol
0
27-08-2013, ora 17:42
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
gasiti un medic alergolog in zona de unde sunteti, cu care sa colaborati. Daca aveti rinita alergica trebie sa stiti care este alergenul care va induce simptomele. Nasonex in maxim 2 saptamani ar trebui sa va desfunde nasul, daca nu aveti hipertrofie de cornete. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina și răceala
  • Riscul de atac cerebral la copii ar putea crește în timpul unei răceli
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  •