Steatohepatita cu lesin?

13-04-2018
ardeashu
Nu este medic/terapeut
ardeashu
Acum cateva luni am fost diagnosticat cu steatohepatita in urma testului Fibromax. Am hotarat sa-l fac deoarece am dureri foarte mari in zona dreapta a abdomenului sub coaste, chiar ma ustura cand ma ating acolo, uneori ma taie ca un cutit si eram mereu diagnosticat la ecograf cu steatoza hepatica, ficatul fiind putin gras la ecograf. Asadar la Fibromax a rezultat steatohepatita. Am incercat sa tin un oarecare regim, nu pot zice ca nu mananc niciodata o felie de pizza etc dar in general mananc iaurt/lapte 0.1, carne de pui fara piele, paine integrala, fructe ceea ce ar trebui intr-un regim destul de strict zic eu. Am facut insa prostia sa beau rareori si cate o bere iar cand zic rareori inseamna la 3 saptamani - 1 luna.

In noaptea de luni spre Marti, 10 Aprilie, am baut cam 2 beri jumatate la 500ml (nu exagerat de mult zic eu pentru ceea ce s-a intamplat) ajungand acasa pe la ora 5 dimineata. Am ajuns acasa putin ametit, iar la ora 8 fara cateva minute m-am trezit foarte dar FOARTE mahmur, ca si cand as fi baut 20 de litri de bere, banuiesc ca ficatul nu a mai eliminat toxinele. M-am trezit si iesit afara cu gandul sa vomit dar se pare ca am lesinat. Norocul meu a fost ca mama era acasa. Am aproape 27 de ani, pe care ii fac in curand (Iulie). Din ce mi-a povestit mi-am dat ochii peste cap, am invinetit, mi-am inclestat gura, mi-am bagat buzele inauntru, iar mainile si picioarele mi le suceam pe sub mine...ma incruntam foarte tare...deschideam putin ochii si ii inchideam iar la loc (nu tin minte nimic din toate astea). A durat cateva minute bune, ea zice vreo 10 dar sigur au fost mai putine. Imi aduc aminte ca m-am trezit auzind-o usor desi ea striga tare pe mine dupa ce-mi daduse o serie de palme zdravene peste fata, imi batuse in piept, zicandu-i ca sunt bine, nestiind ca am lesinat...vazand doar alb cand clipeam si o slabiciune foarte mare in corp cand m-am trezit, stand rezemat de ea.
Nu am facut pe mine, imediat am cerut la tualeta pentru a face scaun.

Am deschis in aceasta sectiune deoarece nu stiu daca tine de neurologie sau de digestiv. Ficatul fiind bolnav banuiesc ca el a cauzat asta nicidecum creierul. Am primit niste pastile carbamazepina terapia 200mg si milgamma n capsule moi in urma consultului la neurolog, desi a zis ca la prima criza nu s-ar da pastile, care parca ma ametesc si dupa ele simt ca am amortit scalpul, uneori talpile, mainile etc. Este bine sa mai continui cu ele?

Referitor la problema cu ficatul as face o punctie hepatica. Ce sfat mi-ati da totusi? Banuiesc ca daca am lesinat de la ficat este o problema destul de serioasa neband zilnic se putea intampla si daca nu tineam regim deloc si mancam de la fastfood-uri si alte prostii zilnic.

Va multumesc frumos pentru rabdare si raspuns.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.