steatoza hepatica gr.2-3=ciroza?

27-12-2009
leontina popescu
Nu este medic/terapeut
leontina popescu
Tuturor va doresc multa sanatate, belsug si impliniri.
Craciun fericit !

Am o mare problema de sanatate si am nevoie de ajutorul dv. in special al unui medic.
Ficatul imi creaza necazuri si in urma punctiei mi sa spus ca am steatoza hepatica gr.2-3.Am intrat pe net si am aflat lucruri grave.E posibil sa fac ciroza hepatica? eu nu consum deloc alcool si nu fumez.Dr. nu mi-a dat prea multe detalii si eu nu stiu ce sa fac.Am facut analize la singe si transaminazele sint putin marite, iar pe fata mi-au aparut niste, , firisoare rosii.Dupa aspectul fizic cum iti dai seama ca cineva are ciroza??
Va rog din suflet sa-mi raspundeti, poate un medic sa ma ajute cu mai multe detalii?
Va multumesc din suflet.
4 comentarii
0
28-12-2009, ora 13:37
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
buna ziua!
am sa va rog sa intrati mai intai la sectiunea boli afectiuni. scrieti la cautare steatoza hepatica. cititi primul articol postat acolo. daca mai aveti nelamuriri va rog sa-mi spuneti. in acelasi timp vreau sa stiu
-cati ani aveti
-ce anume simptome aveati de a trebuit sa va prezentati la medic si sa va faca si punctie hepatica
-daca ati lucrat/lucrati in mediu cu substante toxice
-greutatea si inaltimea
-daca ati suferit de diabet
-daca luati vreun tratament pt. alta boala
-ce tratament/indicatii ati primit pentru aceasta
0
29-12-2009, ora 23:21
leontina popescu
Nu este medic/terapeut
leontina popescu
Buna seara, va multumesc pt raspuns.V-am trimis un mesaj privat.
0
29-12-2009, ora 23:47
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Buna seara!
-Da l-am gasit acum (stiti pana ma obisnuiesc cu internetul acesta si cu navigarea pe el, off!)
-Deci avem cateva raspunsuri partiale care ne explica de ce a aparut steatoza: lucrul cu substante toxice, supraponderabilitatea, si pentruca prezentati acea poliurie trebuie sa va monitorizati indeaproape glicemia.
-Poate nu ar fi rau, daca sunteti dintr-un oras mare sa va faceti si un profil hormonal (deci mai intai consultul unui endocrinolog). In acelasi timp acesta ar putea efectua un test de hiperglicemie provocata.
-Tratamentul pe care l-ati primit zic eu ca este in general bun. Sunt sigura ca va vor mai scrie si altii care va vor indica anumite tratamente naturiste, care sunt foarte bune, dar inainte de a lua orice astfel de tratament este bine sa consultati PERSONAL un medic homeopat sau fitoterapeut care sa stea de vorba cu dvs. si sa stabileasca o conduita terapeutica aplicata PERSOANEI numita LEONTINA!
-Sunt convinsa ca urmand un regim disciplinat de viata care implica si odihna obligatorie intr-o hepatopatie cronica + tratamentele naturiste care la dvs. vor da rezultate surprinzatoare daca le urmati asa cum trebuie, deci zic, sunt convinsa ca veti merge foarte bine.
-Ultimul lucru pe care vreau sa vi-l spun acum, este ca steatoza hepatica este reversibila si nu evolueaza spre ciroza daca nu se suprapune un alt eveniment injurios asupra functiei hepatice (dupa Merck - un dictionar medical). Am tinut sa va precizez acest lucru deoarece materialele pe care le citim uneori pe o anumita tema sunt atat de stufoase, incat la sfarsit ramai, de multe ori, la fel ca la inceput. Adica nedumerit!
In speranta ca v-am fost cat-de-cat de folos, va urez un an nou atat cat se poate de bun!
Cu stima!
0
30-12-2009, ora 11:49
leontina popescu
Nu este medic/terapeut
leontina popescu
Mii de multumiri pt sfaturi.Va doresc sa aveti viata frumoasa plina de bucurii si impliniri.
La multi ani !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: