stenoza ureterala

05-11-2006
fitnesstrainer
Nu este medic/terapeut
fitnesstrainer
Am fost operat (ureteroscopie) de 3 ori de aceasta afectiune, coroborata cu litiaza renala.Nu se stie ce a provocat stenoza, calculul sau infectiile in zona.
Din pacate medicii nu stiu sa imi raspunda despre cauzele acestei stenoze, corectate in 2002 cu sonda Cook.In acest an a recidivat, in urma cu 2 zile fiind facuta o noua interventie kirurgicala.
Am 30 de ani si deja 3 ureteroscopii de dilatare in ultimii 4 ani.Nu exista alt tratament care sa previna acasta stenozare?
Sunt un om activ, fac sport si am o dieta extrem de ekilibrata.Ce pot face pt a evita inca o interventie kirurgicala?
Exista medici la care sa ma pot adresa?Urologul care m-a operat spune ca nu poate fi prevenita, dar vreau sa incerc, operatia e traumatizanta si nu as dori sa mai trec prin ea a 4-a oara!
Va multumesc!
7 comentarii
0
26-08-2008, ora 00:00
ornela1
Nu este medic/terapeut
ornela1
Fiul meu (22 ani) a fost operat recent de strictura de uretra si i s-a spus ca, daca in termen de 6 luni recidiveaza, ar mai putea face o plastie de uretra in Italia.Daca vreti, luati legatura cu Dr Rotaru PAUL, Spitaluzl Militar Cj(medic urolog).Am inteles ca se mai poate face si in Belgia.Sanatate!
0
18-03-2009, ora 19:05
delia98
Nu este medic/terapeut
delia98
BUNA ZIUA DUPA CE MI SA PUS DIAGNOSTICUL DE HIDRONEVROZA AM FOST OPERATA.Asta sa intamplat acum patru luni iar in ianuarie mi sa scos sonda.Saptamana trecuta am ajuns cocosata de durere la urolog care mia pus diagnosticul de stenoza ureterala si in urma urografiei mi sa spus ca se vede ceva pe ureter jos spre vezica .A spus ca poate sa fie o piatra iar saca in urma tratamentului daca nu se schimba nimic sa va intervine kirurgical asta insema a cincea oara in sapte ani.Intrbarea mea este oare chiar nu se putea vedea daca era piatra in momentul cand mi sa scos sonda, adica acum doua luni jumate?
0
24-03-2009, ora 16:12
delia98
Nu este medic/terapeut
delia98
buna ziua, cum asi putea sa primesc si eu raspuns la intrebarea mea din data de 18 -03-2009 ?
0
27-03-2009, ora 12:51
oanazzuro
Nu este medic/terapeut
oanazzuro
bucurate ca exista posibilitate sa mai faci ceva sa il faci sa functioneza si sper sa nu patesti cum am patit eu tot cu o stenoza ureterala, dar tin sa mentionez ca eu nu m-am dus la timp ca sa dilat ureterul si s-a ajuns foarte urat. Te rog sa citesti diagnosticul meu postat in data de 23 03 2009 de oanazzuro. Iti doresc sa te faci bine cat mai repede ca timpul e nepretuit
0
28-03-2009, ora 18:47
delia98
Nu este medic/terapeut
delia98
buna ziua , multumesc pentru incurajare doar ca am ajuns intr-un impas, asi vre sa nu mai trec prin toate astea, pentru ca simt ca nu mai am putere mai ales ca la utima operatie mi sa facut anestezie dubla si nu am putut sa stau in picioare doua saptamani din cauza durerilor de cap.Acum ma suparat mai mult si faptul ca nu mi sa spus clar ce este, si cand mi sa scos sonda in ianuarie ninci macar nu au ferificat daca este bine rinichiul.Si atunci cand am intrbat medicul daca se mosteneste a inceput sa rada si mia spus sa-l in pace sa nu ma mai gandesc la toate prostiile.Normal ca nu mai am putere si simt ca cedez nervos daca la nici o intrebare nu mi se da un raspuns clar. Sper ca nu am batut campii si inca o data multumesc pentru incurajari.
0
04-06-2009, ora 17:45
amy2007
Nu este medic/terapeut
amy2007
Buna ziua. Cand zici operata la ce te referi? La introducerea sondei Cook sau te-a taiat si ti-a facut altceva?
Intreb pentru ca si eu am avut hidronefroza gradul 4 si mi-au tot pus sonde la 2 luni le schimbam. Pana la urma tot la cutit am ajuns... Aveam n vas polar crescut pe ureter care il strangula. Nu au vazut pana nu m-au deschis. De aceea te intrebam daca esti operata sau ce altceva ai.
Cat despre pus si scos sonde...doar prima data mi-a facu anestezie (rahie), apoi local ziceau ei (introduceau xilina cu seringa pe ureter)... Cam asta e. :)
0
03-12-2009, ora 12:31
christians.international@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
christians.international@yahoo.com
BUNA.AM FOST DIAGNOSTICATA ACUM UN AN CU STENOZA URETERALA, DIAGNOSTIC CE S-A PUS CU GREU DUPA VREO ZECE ZILE DE DURERI CUMPLITE INTERPRETATE GRESIT LA URGENTA CHIAR SI DUPA ECOGRAFIE.AM DAT TOTUSI DE UN MEDIC SA ZIC PUTIN MAI INTERESAT CARE M-A TRIMIS SA FAC SI RADIORAFIE SI UROSCOPIE INAINTE SA MA TRIMITA ACASA PE TRATAMENT ANTIINFLAMATORIU CA PANA ATUNCI.M-A INTERNAT DE URGENTA SI MI-A FACUT URETEROSCOPIE CU SONDA COOK SI TOT TACAMUL DAR NU M-A LAMURIT DE CE S-A STENOZAT URETERUL SI NICI CUM POT SA PREVIN ACEASTA STENOZARE.CU ALTE CUVINTE NA TE-AM OPERAT ACUM DOAR NU VREI SA AFLI SI DE CE TE-AI IMBOLNAVIT.PROBLEMA ESTE ALTA.DUPA SASE LUNI DE LA INTERVENTIE A RECIDIVAT.ATUNCI AM HOTARAT SA O IAU PRIN ELIMINARE;CALCULI NU AM, TUMORA NU AM, HEMORAGIE NU AM, RAMANE O INFECTIE.AM TINUT CONT CA LA NORFLOXACINA CIPROFLOXACINA AMOXACILINA, OXACILINA, BISEPTOL NU S-A SCHIMBAT SITUATIA CU NIMIC, AM LUAT DOXICICLINA.MENTIONEZ CA O ANTIBIOGRAMA NU S-A FACUT.SI IATA CA TIN DUREREA LA DISTANTA CU DOXICICLINA SI URINAL ZECE ZILE ATUNCI CAND RECIDIVEAZA, PANA ACUM DE DOUA ORI.CEEA CE MA INGRIJOREAZA ESTE FAPTUL CA NU STIU SIGUR CE AM SI NU STIU DACA CHESTIA ASTA AVANSEAZA ADICA SE POATE TRANSFORMA IN CEVA MAI GRAV, SA-MI DISTRUGA RINICHIUL...POATE CINEVA SA MA AJUTE?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar pietrele la rinichi?
  •