steriliate? infectie genitala?

13-10-2012
pm35
Nu este medic/terapeut
pm35
buna ziua, doamna doctor!
ma numesc Marinela si as avea si eu o intebare pt.d-voastra.
sunt casatorita de 7 ani si nu am ramas niciodata insarcinata.
am fost la diferiti medici si toti mi-au spus ca nu am nimic.ca sunt o femeie curata si sanatoasa..dar cu toate astea nu pot ramane totusi insarcinata.
unul din medici mi-a spus ca am un mic chistulet pe ovarul stang dar care nu poate fi un factor daunator pt a ramane insarcinata.
am ciclul menstrual fff regulat, cu simtome normale zic eu, mici dureri disconfortabile de burta in prima zi, dureri de cap cu o zi inainte..dureri de spate si intatirea sanilor inainte cu o saptamana de ciclu...
problema mea e ca nu pot ramane totusi gravida.
uneori la contactul sexual..in anumite pozitii ma doare ff tare in partea stanga.este o durere ca o intepatura care o simp pana in anus..alteori ma doare efectiv toata partea de jos a stomacului, simt efectiv vaginul.si asta mi se intampla cand in ziua respectiva mi-a fost poate un pic de frig, sau am stat cu mainile in apa rece...chiar pot fi asa de sensibila la FRIG?
si un lucru fff ciudat...la o perioada de cateva luni imi apar pe labiile mari, mai exact pe parte interioara a acestora niste umflaturi mici de culoare alba, de marimea unu sambure de srugure poate chiar mai mici si care contin un lichid ff vascos alb.eu le-am stors ca pe un cos normal, desi e ff dureros si mi-au disparut.dar periodic imi reapar.nu am mancarimi.nu am scurgeri.nu miros urat.
partenerul meu nu are nimic din toate astea.
ce imi puteti spune?
si ca ma sfatuiti?
multumesc anticipat!
5 comentarii
0
13-10-2012, ora 23:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce scrie pe ultimul PAP si analiza secretiei?
Ecografie transvaginala ai facut?
Sotul a facut analize ale spermei?
0
14-10-2012, ora 12:59
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Asa cum a spus teodora, poate fi o problma si din partea sotului insa eu cunosc doua cupluri care erau perfect sanatosi si care nu reuseau sa aiba copii. Tot asa, dupa multi ani de incercari s-a intamplat minunea. Medicii le spuneau ca motivul este stresul si nimic altceva. Nu sunteti singurul cuplu in aceasta situatie dar pentru a elimina orice problema e sanatate ar trebui sa isi faca si sotul ceva analize, ca sarcina nu tine numai de tine pm35.
0
14-10-2012, ora 14:24
pm35
Nu este medic/terapeut
pm35
multumesc pt raspuns fetelor!
sotul are deja un copil din prima casatorie.deci..
ecografie transvaginala nu am facut.
0
14-10-2012, ora 16:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sigur trebuie sa-ti faci macar aceste analize de rutina, ma indoiesc ca ti s-a spus ca esti sanatoasa (un ginecolog nu prea foloseste expresia, stiind ca pot fi afectiuni, infectii, virusi care nu se 'vad', in ciuda experientei profesionale) atat timp cat ai durerile si simptomele de care spui. Poate ai inflamatie pelvina sau ovare polichistice, dar trebuie sa-ti faci analize certe pentru candida, trichomonas, chlamydia, HPV, etc si sa afli care e starea trompelor uterine. In a 14-a zi, socotind prima zi a menstruatiei, poti face si tu acasa test de ovulatie, il cumperi de la farmacie.
Dar e mai bine sa fii cu toate in regula dinainte de a ramane insarcinata, in sarcina se trateaza mult mai greu.
Sanatate si sa auzim de bine!
0
14-10-2012, ora 23:39
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
pm25, infertilitatea se poate instala oricand, sotul poate sa fi devenit infertil intre timp, nu conteaza ca are un copil.
Trebuie sa iti faci ecografie transvaginala, Papanicolau si analiza secretiei pentru a elimina orice factor ce determina infertilitatea. De asemenea mergi si la medicul de familie pentru analize de sange. Nu este normal sa nu fi ramas insarcinata in 7 ani de incercari, cu siguranta ceva e in neregula. Slabe sanse sa fie stresul de vina, imposibil sa fii stresat non stop 7 ani.
Mergi la medicul ginecolog si expune-i problema, spune-i ca iti doresti sa fii insarcinata si sa te indrume cu privire la ce analize sa faci pentru a depista daca e ceva in neregula sau nu, cu tine ori cu sotul.
Este timpul sa cauti ajutor specializat, nu mai amana, un cuplu este considerat cu probleme daca dupa un an de incercari minunea nu se intampla. Depisteaza problema si vezi ce se mai poate face.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Clasificare: lista completa de cauze de infertilitate feminina
  • Cauze hormonale de infertilitate la femei
  • Cauze pelviene ale infertilitatii la femei
  • Cauze ovariene de infertilitate
  • Cauze uterine de infertilitate: endometrioza si fibromul
  • Semne de infertilitate la femei - indicatori de infertilitate feminina
  • Etape de testare fertilitate la femei - ghid prima examinare de infertilitate
  • Vulvovaginita și microbiomul: o revizuire a studiilor concentrate asupra tratamentului infecțiilor acute și recurente
  •