Streptococcus Pneumoniae

10-01-2018
Camy39
Nu este medic/terapeut
Camy39
Buna seara,

zilele trecute am facut niste analize la plamani, deoarece tuseam de multa vreme, am dus sputa si mi-a iesit prezent Streptococcus Pneumoniae. Stie cineva ce inseamna sau cat de grav este?
Multumesc.
1 comentarii
0
17-05-2019, ora 22:32
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Streptococcus Pneumoniae este un germen comensal, care face parte din flora normală a căilor respiratorii superioare, procentajul de purtători oro-faringieni asimptomatici în populație variind între 30-70%. Deci nu trebuie să vă îngrijorați, este o bacterie ce se găsește în mod normal la acest nivel. Poate coloniza de asemenea tractul intestinal și mucoasele uro-genitale. În anumite condiții (imunosupresie), poate provoca boli: fie infecții prin propagare în regiuni anatomice învecinate nazo-faringelui (otite, sinuzite, infecții ale căilor respiratorii inferioare, inclusiv pneumonie), fie infecții invazive prin diseminare în sânge (bacteriemie) și apariția de focare infecțioase la distanță: septicemie, meningită, endocardită, pericardită, osteomielită, artrite septice, pneumonie prin mecanism invaziv. Dacă nu aveți alte simptome și nu aveți boli cronice, autoimune sau neoplazii care să vă afecteze sistemul imunitar, atunci totul este bine și nu trebuie să vă îngrijorați. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •