subfebrilitate 37, 3-38

03-02-2012
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
Am o fetita de 1 ani si 9 luni, am fost internata in spital pt enterocolita i s-a administrat encefuryl, hidrasec, antibiotic injectabil penicilina si gentamicina, i s-a facut alanize nu are infectie, nu mai ca la iesirea din spital face febra intre 37, 3-38.Ce poate fi?I-am dat acasa igalgin la 8 ore si supozitoare paracetamol.
3 comentarii
0
03-02-2012, ora 17:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cand ai iesit din spital cu fetita ? La externare avea scaun normal ? in prima zi de externare, acasa, a avut febra ? E poasibil sa fi racit, trebuia sa mergi cu ea la medicul de familie.
0
03-02-2012, ora 19:10
dariaalexandra
Nu este medic/terapeut
dariaalexandra
Am stat 5 zile in spital m-am externat ieri, a a avut scaun normal, de racit nu cred ca a racit a fost verificata inainte de externare, nu are rosu in gat, nu tuseste, nu ii curge nasul nu are nici un semn ca ar fi racita, nu mai ca febra a aparut acasa cu tot tratamentul din spital.
0
05-02-2012, ora 06:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Hidrateaza-l suficient [ ceai de menta ], sa consume fructe [ mere ] si ii poti da Nurofen sirop daca mai face febra, e mai bun [ nu-i mai pune supozitor acum, daca deabea a scapat de scaunele diareice, e deajuns doar siropul ]. Va fi bine copilul, nu-ti fa griji.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Subfebrilitatea (febra 37-38°C)
  •