Sufar de pareza sciatica popliteu ext. dr.

26-02-2012
deea_girl98
Nu este medic/terapeut
deea_girl98
Sufar de pareza sciatica popliteu ext. dr. si am fost operat la iasi si mi s-a spus ca nervul este prins in fractura de os.Mentionez ca acum 5 luni am avut accidentul si am fost operat la urgente de un medic ortoped, iar luna aceasta am fost operat la iasi si mi-a spus ca nervul este prins in fractura de os si as dori sa stiu daca exista vreo operatie pentru salvarea nervului.Va multumesc.
12 comentarii
0
26-02-2012, ora 14:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce fel de fractura ati avut, si ce fel de operatie s-a efectuat?
a fost o fractura de stalp posterior sau perete posterior de acetabul cu luxatie/subluxatie postero-superioara de cap femural?
cand a aparut pareza? direct dupa accident sau numai dupa operatie?
ce investigatii au fost facute? radiologice (CT) si neurologice (EMG, ENG)
0
26-02-2012, ora 16:03
deea_girl98
Nu este medic/terapeut
deea_girl98
Pe biletul de externare de la prima operatie mentioneaza:fractura 1/3 superior tibie dreapta (aici nu inteleg un cuvant iar mai departe scrie) III A pareza post-traumatica genunchi drept, bituberozitala tibie dreapta.Leziune ligament colateral extern gamba dreapta.Plaga contula fata externa a gambei drepte.Pareza a aparut direct dupa accident.Dupa operatie, medicul mi-a spus sa fac recuperari, iar dupa un timp am mers la un neurolog care mi-a recomandat sa fac testul:Viteza de conducere a nervului, dupa care doamna respectiva m-a propus pentru operatie.Va multumesc.
0
26-02-2012, ora 16:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cuvantul este probabil Gustillo III a care este o clasificare a fracturilor deschise.
probabil este vorba de o leziune periferica directa a nervului. daca examenele de conducere (EMG, ENG) au confirmat rezultatul de leziune totala a nervului se poate incerca reconstructia nervului directa sau indirecta cu un graft din nervul sural insa poate sa va spun ca rezultatele sunt slabe. daca nervul este prins intradevar in calus trebuie eliberata (este o probabilitate mica) in acest caz sansele de recuperare sunt mai bune insa acest nerv este destul de sensibil, sansa nu este 100%. care dintre cele doua variante (leziune totala sau numai "zdrobire") este probabila va poate spune neurologul, sau se va vedea intraoperatoriu.
ar trebui sa folositi o orteza speciala pentru a tine articulatia gleznei intr-o pozitie de 90 de grade altfel tendonul achilian se va scurta. daca operatia nu este o reusita trebuie efectuata o transpozitie de tendon m. tibialis posterior pentru reechilibrarea articulatiei gleznei
0
26-02-2012, ora 17:13
deea_girl98
Nu este medic/terapeut
deea_girl98
Cam cat % este valabila aceasta procedura?Va rog sa imi recomandati un medic bun pentru aceasta operatie.Va multumesc.
0
26-02-2012, ora 18:08
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eliberarea nervului nu ar trebui sa fie o operatie complicata, insa pentru o reconstructie de nerv trebuie sa elegeti un centru universitar
0
26-02-2012, ora 18:26
deea_girl98
Nu este medic/terapeut
deea_girl98
Va rog sa imi recomandati dumneavoastra un centru universitar daca se poate la cluj sau targu mures.Eu am 23 de ani si sper ca aceasta operatie sa decurga destul de bine avand in vedere ca sunt tanar.Va multumesc.
0
26-02-2012, ora 21:43
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu nu lucrez in romania, l-am cunoscut pe vechiul sef fin Tg-Mures insa de actualii neurochirurgi nu pot sa spun parerea, despre cei din Cluj si mai putin cunosc. cereti parerea colegilor din romania
0
27-02-2012, ora 08:44
deea_girl98
Nu este medic/terapeut
deea_girl98
As vrea sa va intreb sunt sanse mai mari in strainatate decat in Romania?Va multumesc.
0
27-02-2012, ora 19:09
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
greu de apreciat, teoretic nu ar trebui sa fie o problema majora intr-o clinica universitara din orice colt al europei. teoretic...
0
27-02-2012, ora 19:19
deea_girl98
Nu este medic/terapeut
deea_girl98
Daca ma operez in Italia am sanse mai mari decat in Romania?Va multumesc foarte mult pentru informatiile date.
0
27-02-2012, ora 21:40
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu stiu daca italia sta mult mai bine in acest domeniu ca si romania, insa din moment ce totul depinde de bani, sansa este relativ mare.
nu prea cunosc chirurgi din italia, in aceasta categorie numai unul singur, pe prof. Giorgio Brunelli din brescia, el este foarte apreciat in chirurgia reconstructiva a nervilor periferici, in special a plexului brachial, insa nu stiu daca puteti sa ajungeti la el.
operatiile de reconstructie microscopica, daca nu aveti o asigurare ca lumea, sunt foarte scumpe in lumea civilizata
0
24-04-2016, ora 21:27
florinoancea20
Nu este medic/terapeut
florinoancea20
Si eu sunt din pacate in aceiasi situatie ca voi, nerv sciatic popliteu extern SPE paralizat. Sau incercat doua operatii insa fara success si de atunci am incercat sa ma obisnuiesc cu ideea, insa port orteza care imi regleaza mersul (cel putin pe strada) si ajuta ca tendonul achilian sa nu se scurteze. Am inteles ca ar fi niste stimulatoare electronice in Anglia numite bioness care functioneaza in locul nervului si ma bate gandul sa incerc pentru a scoate orteza care nu este foarte comoda mai ales pe timpul verii. Altceva din pacate nu exista cel putin in acest moment din cate stiu (si m-am interesat mai peste tot) in afara de grefa de nerv care are foarte mici sanse de reusita mai ales in tara noastra, sau transpozitie de tendon care din nou nu prezinta garantie pe termen lung.

Daca aveti alte idei sau este cineva care sa operat, astept raspunsurile voastre cu interes.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de durerea sciatică (lombosciatică)
  •