sugar cu faringita si stridor laringian

23-10-2013
georgianatugui
Nu este medic/terapeut
georgianatugui
buna ziua, am o fetita de o luna si jumatate, de la nastere scote un sunet ascutit din cand in cand si cand o alaptez, doctorita pediatra mi-a spus ca e ceva normal, dupa ceva timp am ajuns cu ea la urgenta cu faringita si stridor laringian.am inteles ca stidorul e ceva ce va trece pana la varsta de 1 an, dar eu totusi imi pun semne de intrebare, imi este frica ca nu cumva sa ramana fara aer..este posibil? ce imi puteti spune despre acest stridor? sa imi fac griji si sa merg sa fac un control mai amanuntit? astept raspunsurile voastre.multumesc
4 comentarii
0
24-10-2013, ora 07:39
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
Trebuie sa respectati regulile generale de somn ale copiilor cu strictete: trebuie sa doarma doar cu fata in sus nu pe burta. Nu perne nu paturi sa le puna pe fata. Nu caldura excesiva. Adica in camera cald cat sa poata sta un adult cu maneca scurta confortabil si aerul umezit. Si nu imbracata f f gros. Orice copil mic supraincalzit si dormit pe burta e la risc. Mai trebuie consultat un orl sa zica daca e stridor din acela care trece sau cumva e ingustat acolo si trebuie cine stie ce masuri luate... In principiu nu e nevoie dar ptr linistire...
0
24-10-2013, ora 09:02
georgianatugui
Nu este medic/terapeut
georgianatugui
am consultat si un orlist., mi sa spus va trece pana la varsta dde un an sau subit.de la spital mi sa spus sa o tin pe o parte nicidecum cu fata in sus.
0
24-10-2013, ora 19:30
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Stridorul laringian congenital se poate manifesta clinic doar prin sunetul caracteristic sau poate fi insotit si de alte manifestari respiratorii. Daca medicii care au consultat copilul v-au asigurat ca este o forma benigna de stridor, nu aveti motive de ingrijorare. Efectuati profilaxia rahtismului cu Vigantol si imunizarile conform schemei. Multa sanatate!
0
25-10-2013, ora 07:44
georgianatugui
Nu este medic/terapeut
georgianatugui
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Laringele
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •