sunt balonata, constipata, am gaze, imi forfote burta

23-06-2012
ramona ramona
Nu este medic/terapeut
ramona ramona
va rog ajutati-ma am 24 ani
nu stiu ce sa ma mai fac sunt balonata constipata am gaze imi forfote burta am o burta parca a-si fii insarcinata ce imi recomandati sa fac si m-am ingrsat in ultilul timp de cand am scaun foarte rar ajutor
3 comentarii
0
23-06-2012, ora 13:39
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Pntru constipatie iti recomand cu incredere ceaiul de crusin.Am doua persoane in familie care sufera de aceeasi afectiune si ceaiul asta face minuni.La nevoie, se pot utiliza supozitoarele cu glicerina.
0
23-06-2012, ora 14:26
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Ramona, eu te sfatuiesc sa iei o lingurita de miere pe stomacul gol in fiecare dimineata si sa nu mananci nimic timp de 30 min pana la o ora. De asemenea sa introduci in alimentatie painea fibropan ori painea neagra, iar la micul dejun sa mananci iaurt cu seminte de in ( le gasesti la plafar). Te va ajuta enorm.
Daca este necesar, sa apelezi o data la cateva luni si la dulcolax, insa nu des.
1
24-06-2012, ora 17:27
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Eu va sfatiuesc sa va adresati unui medic gastroenterolog pentru o consultatie; daca chiar nu sunteti insarcinata si nu aveti probleme cu tiroida(hipotiroidismul poate sa asocieze si crestere in greutate si constipatie) un tratament o sa va fie recomandat si dupa alte investigatii.

!!!!!! In nici un caz nu apelati la laxative...avand in vedere si varsta veti intra intr-un ciclu vicios din care cu greu veti mai iesi!

Sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Balonarea
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • De ce apar balonările?
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • De ce apar și ce faci cu gazele urât mirositoare
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  •