sunt prea slaba! Ajutor!

29-01-2011
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
buna ziua tuturor...
am si eu o mare problema zic eu pt ca sunt total nemultumita de felul in care arat am 21 de ani si 44 de kg, vreau sa ma ingras cel putin 6 7 kg dar nu reusesc.tin sa mentionez ca si fumez si presupun k si asta ar fii un factor nociv pt aspectul meu fizic...as vrea sa stiu si eu ceva sfaturi sau medicamente pastile tratament orice, sunt foarte complexata de felul in care arat, intampin greutati si la cumpararea hainelor in special a pantalonilor, am fost si la medic si de fiecare data fara nici un rezultat m-a trimis la analize in nenumarate randuri n-am nimic care sa-mi favorizeze scaderea in greutate, asa ca sincer nu stiu ce sa mai incerc, chiar astept sfaturi urgente.ms mult.
6 comentarii
0
04-02-2011, ora 13:59
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
Draga Lavinia, nu te supara ca te intreb, dar ce inaltime ai?Poate ai arderile foarte puternice, sau s-ar putea sa ai paraziti, ti-ai facut o coprocultura? Daca problema este lipsa poftei de mancare, iti recomand laptisorul de matca bio, asta daca nu esti alergica la laptisorul de matca, si siropul de menta da pofta de mancare. Ar fi bine daca ai putea sa te lasi si de tigari, nu de alta, dar chiar nu sunt sanatoase. Te pup
0
06-02-2011, ora 12:05
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
inaltime am 1.61 si nu mi se pare normal sa am doar 44 kg.eu incerc sa le las cu toate k nu e usor din contra de ceva timp am inceput sa mamanc mai mult decat de obicei dar vizibil nu se observa nik nou la aspectul meu fizic.sapt asta ma duk la controlul acela la rinichi si imi voi fc si o serie de analize pt siguranta mea.totusi eu as vrea cv care sa ma ingrase cu efecte sigure nu vitamine si etc pt k am luat tuburi pana acum si degeaba.ama auzit pe cineva care si-ar fii luat niste batoane de ingrasat de la bucuresti si sunt ff bune acum nu m-as risca inainte de a fc un control niste analize sa iau ce gasesc prin farmacii.daca stii ceva vreun tratament medikment sigur anunta-ma!!crede-ma am mare nev de ajutor in privinta asta!!ms oriqm
0
06-02-2011, ora 13:18
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
mergi la medic sa vezi cum stai cu rinichii, sa stii ca si eu am probleme cu greutatea din cauza rinichilor, am reusit sa ma ingras de la medicamentele pe care le-am luat dupa transplant, dar acum am slabit din cauza ca am facut infectie urinara, si nu reusesc sa ma ingras la loc, acum mi-a revenit pofta de mancare, deci sper ca o sa reusesti. Eu zic ca tu ar trebui sa te ingrasi cam 2-3 kg, nu mai mult, eventual mergi si la un endocrinolog, dar sa nu uiti sa ii spui de problemele pe care le aila rinichi. Si la un nutritionist, care iti poate spune ce sa manci pentru a te ingrasa. Te pup!
0
06-02-2011, ora 17:44
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
am fst si la endocrinolog si am urmat un tratament dar degeaba nu sh ce se intampla eu ti-am zis as vrea vreo 6 kg km asa makr sa mai pun iar zona ar fii picioarele unde as vrea sa mai adaug.e cam nasol cu mancatul deoarece eu tre sa tin regim pt probl cu rinichii, bn k am km neglijat regimul pt k n-am cum sa mananc doar si numai ce mi s-a prescris.eu sper cu tot dinadinsul sa realizez ce mi-am propus acum sa vad ce fc si la control qm imi vor iesi si analizele.si eu te pup.si km kt ai slabit??
0
06-02-2011, ora 19:07
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
am slabit de la 48 la 42, si asa in 2 zile.da, intr-adevar e aiurea cu regimul...sper sa iti iasa bune analizele si sa reusesti si sa te ingrasi, ca si eu ma chinui sa pun inapoi...te pup
0
07-02-2011, ora 18:09
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
si eu tot asa sper.ai slabit mult si e naspa sa pui la loc e greu l a fel cum pt altii e greu sa slabeasca.acum sa vd ce fc si la control si analizele.si eu te pup.acum am vzt msg d la u k am fst plekta mai toata ziua.ai grija de u draga mea.multa sanatate!!:*:*:*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Alimentele care îngrașă cel mai tare (și de ce)
  • Vitaminele îngrașă?
  •