Sunt semne ale autismului?

30-07-2020
Pot
Nu este medic/terapeut
Pot
Buna ziua. Am un băiețel de 1 an si 8 luni, spune câteva cuvinte( mama, tata, alta, ouă, doua si altele mai stalcite), uneori repeta de multe ori anumite silabe( ex.baba care însemna balon pt el), arata cu degetul, intelege ce ii spun, dacă ii cer ceva imi aduce, vine când il chem, nu raspunde mereu cand il strig, este foarte atent la toate zgomotele si parca se sperie, merge de la vârsta de un an dar de o săptămână, din când în când, chiar si cand suntem afara sau la bunici începe să meargă în patru labe, nu stiu daca face asta de bucurie sau se alinta. Pana la vârsta de an nu l-am lăsat la tv, tel dar de câteva luni ii pun desene pe telefon când ii dau sa manance( mereu a mancat foarte greu si doar asa sta in scăunel sa ii dau mancare). Cand iesim afara nu este atras de ceilalți copii, doar se uita la ei. dar aleargă singur. Acestea sunt semne ale autismului? Multumesc
1 comentarii
0
30-07-2020, ora 16:06
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Baietelul Dvs. nu are autism. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul