Taietura ajutorrr. mi-e frica de tetanos

13-10-2015
ionut1111
Nu este medic/terapeut
ionut1111
Azi dimineata m-am taiat in topor f f f f putin s-a luat pielea foarte putin si a curs putin sange dar mi-e frica de tetanos si mama spune ca ma gandesc la prostii si ca nu am nimic e doar taietura
Va rog sa ma ajutati..ce credeti?
7 comentarii
0
13-10-2015, ora 18:31
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Daca nu ati fost vaccinat in ultimii 10 ani, puteti face un rapel antitetanos, care este indicat oricum la acest interval indiferent ca v-ati taiat sau nu.
0
13-10-2015, ora 23:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pune niste Rivanol pe taietura si bea 2 beri ! Esti ipohondru !
0
14-10-2015, ora 09:47
ionut1111
Nu este medic/terapeut
ionut1111
Am facut vaccin in clasele primare, nu mai stiu exact daca era antitetanos sau nu
Intr-adevar sunt ipohindru
0
14-10-2015, ora 16:08
ionut1111
Nu este medic/terapeut
ionut1111
Doamna doctor, daca am facut acum 9 ani nu patesc nimic ?? Ma refera la tetanos..
Va rog din suflet sa imi raspundeti
Parca l-am facut in clasa 1
0
15-10-2015, ora 12:43
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca l-ai facut o data ajunge mai, ai deja anticorpi dezvoltati pt tetanos ! Ar fi bine sa mergi la un consult psihiatric daca ai des asemenea temeri !
0
15-10-2015, ora 13:06
ionut1111
Nu este medic/terapeut
ionut1111
Multumesc frumos!!! :***
0
15-10-2015, ora 20:05
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Pentru rani minore cu risc tetanigen redus si ultimul vaccin in intervalul 5-10 ani si care a primit cura completa, nu este necesar rapelul cu ocazia ranirii. Daca intervalul este de peste 10 ani, e bine sa faceti rapel.
Daca ranile sunt majore - profunde, cu obiecte contaminate cu pamant, resturi vegetale murdarie si ultimul rapel a fost facut cu mai mult de 10 ani in urma se recomanda o doza de vaccin.
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul DiTePer (DTP)
  • Vaccinul DT (diftero-tetanic)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.