taieturi si ulceratii vaginale

28-02-2017
cucudana
Nu este medic/terapeut
cucudana
In urma cu 2 ani de zile ma aflam in anglia in vacanta, la sora mea si am urmat un tratament cu antibiotic cu ampicilina de 7 zile pentru a scapa de o inflamatie a amigdalelor ( recunosc fara consult medical). Mentionez ca era vara, luna iulie.Dupa 2-3 zile maseaua de minte s-a inflamat si a inceput sa doara si sa produca puroi.Am luat metronidazol tablete( fara consult medical).
Dupa tratament au inceput macarimi in zona intima.Nu am acordat multa atentie si am luat un ovul clotimazol.
Dupa 2 zile m-am trezit cu mancarimi, durere, secretie alba branzoasa ulceratii si taieturi vulvare.
Am consultat de urgenta un cabinet privat de ginecologie si mi-au spus ca este o supra infectie cu candida.
M-au atentionat sa urmaresc daca imi ies bubite si sa ii anunt telefonic daca bubitele apar. Mertionez ca purtam niste pantaloni de material sintetic care m-au jenat in zona fesiera si inghinala. Clima umeda si foarte cald.
Dupa ce am ajuns acasa am facut dus, am sezizat niste bubite pline cu lichid in zona fesiera.Am sunat la cabinet si mi s-a pus diagnosticul de herpes genital si mi s-a trimis reteta prin posta.Precizez ca nu eram activa sexual la acea vreme de un an.Mi s-a prescris anciclovir crema pentru bubite si tablete.Seara am uns bubitele cu crema -durerea a fost groaznica a trebuit sa ma spal ca sa scap de durere. Am luat si tableta.Dimineata m-am trezit cu limba umflata si cu o pelicula alba pe limba.
Am sunat la cabinet pentru a ma programa din nou.
. D-na doctor mi-a spus ca nu e nevoie si sa opresc tratamentul cu aciclovir (crema si tablete), pentru ca nu e herpes si sa continui tratamentul ptr candida.
Am fost la un al 2-lea doctor care mi-a prescris tot un tratament pentru candida.Flucunazol tableta unica si clotimazol ovul si crema.Dupa 3 zile simtomele se mai amelorase, iar dupa 7-8 zile disparusera complet.
intrebarea mea este : ar putea fii herpes?
nu am avut deloc bubite(2, 3) doar acum un an, cand am purtat tanga din material sintetic si anul acesta cand am simtit o mica jena a absorbantului care s-a trasformat in 2 bubite rosii.Mentionez ca imi ies bubite daca schimb brand-ul absorbantelor si daca lenjeria intima ma jeneaza sau este din material sintetic.
Am ramas in anglia si dupa experienta neplacuta imi este frica sa ma mai prezint la doctorii de aici.
Un sfat m-ar ajuta enorm,
O zi buna
Multumesc
1 comentarii
1
28-02-2017, ora 20:29
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Ce descrieti e mai degraba o reactie alergica la absorbante. Pentru herpes (exista tip 1 si 2) va puteti testa anticorpii IgM si G si lamuriti daca sunteti purtatoare de virus sau nu!
Candida de asemenea poate sa recidiveze la tratamente cu antibiotic, in sarcina, cand imunitatea scade (de exemplu dupa gripa) si sa aveti simptome cu mancarime, usturime si secretie albicioasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.