Tbc la copil 11 luni?

11-05-2018
Harper
Nu este medic/terapeut
Harper
Buna ziua.sunt o mamica de 30 de ani cu tbc activ de o luna de zile sunt internata in spital.am o fetita prematura de 11 luni care de 2 luni nici un gram nu sa ingrasat.eu cam de 2 luni am inceput sa ma simt rau sa tusesc urasc si asa am ajuns sa depistez boala.fetitei mele sa facut testul Idr a iesit 7 mm iau facut o radiografie si radiografia a fost perfecta preventiv a primit ceva prafuri.leam zis la medici k as vrea sa i se recolteze si sange dar au zis k nu este nevoie.fetita mea mananca mult este activa dar nu inteleg dc nu se ingrasa nici un gram.am facut un test vsh si ia iesit 20 ceea ce mi se pare foarte mult dar medicii zic k acuma ii ies dintii una alta si din cauza aceasta.ce ma ingrijoreaza cel mai mult k in 2 luni de zile nu are achizitii noi si deloc nu are tentatia sa se ridice in picioare desii facem cu ea o gramada de terapii si pana acuma a evoluat totul bine.medicii de aici au zis k peste 3 luni repeta testul idr dar mie frica sa nu fie prea tarziu.imi puteti da un sfat ce teste as putea sa ii fac ca sa descopar sa ma linistesc dk cumva are tbc sau nu.va multumesc o zi frumoasa va doresc.si tin sa precizez k inainte sa fi facut testul idr in urma cu 3 sapt a primit vaccinul pt rujeola eu nu mai stiu ce sa fac incotro sa o iau.aici medicii deja ma cred nebuna depresiva dar mie chiar mie frica sa nu pateasca ceva mai ales cand vad pasivitatea medicilor de aici
1 comentarii
0
17-05-2019, ora 08:53
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Se poate recolta aspirat traheobronșic prin lavaj (deși e mică și complianța va fi redusă) și proba trimisă pentru a vedea dacă se găsesc bacili în ea. Sau recoltați sânge în privat și faceți acolo testele necesare. Sper să vă fie util ce v-am scris. O zi binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.