tensiune oculara sau arteriala?

27-11-2016
Elleh
Nu este medic/terapeut
Elleh
Buna ziua! Am 28 de ani si niste ameteli nu ma lasa sa imi traiesc viata in mod normal. Am probleme destul de mari cu vederea, la ochiul stang am miopie iar la dreptul cicatrice pe retina din nastere si din acest motiv imi este teama sa nu imi pierd de tot vederea intucat simptomele sunt: vertij, pierdere temporara a vederii cu dureri masive in spatele ochiului stang si varsaturi. Pare ca imi trece si sunt la fel ca inainte dupa putin somn (dar cine reuseste sa adoarma la comanda cand simte ca ii iese ochiul din orbita?) Totul a inceput acum 2 ani, cand am avut primul episod de ameteala. Am fost la urgente, doctorii m-au tratat cu indiferenta, nici nu se uitau la mine ( gen: ia uite-o si p'asta, a mancat ceva stricat, vomita si o doare capu, ce sa spun! si pentru asta venim la urgente..) intr-un final, am ramas internata, am facut ceva investigatii pe la ochi, nu s-a gasit nimic. Dupa o perioada m-am internat la neurologie in Balotesti unde am facut niste investigatii amanuntite, Rmn, cartiograma, encefalograma, ecograf pe la organe, analiza a fundului de ochi, totul pare in regula cu singura observatie ca am tensiunea foarte mica. Lucrez si ma simt bine in general, am un job activ si alerg mai toata ziua. In ziua mea libera, cand ai vrea si tu sa lenevesti in pat toata ziua, mai spre dupa amiaza, incepe ameteala( ca o tensiune ortostatica, adica cand privesc in sus sau ma ridic brusc in picioare se accentuaza si simt nevoia a stau cu capul in jos, ca si cum nu as avea sange in cap) apoi tulburare de vederei cu dureri in ochi si in final, daca nu reusesc sa adorm fortat, cu varsaturi, frisoane...
Nici un doctor nu poate sa coreleze simtomele pe care le descriu cu vreo boala anume. Ce analize sa mai fac? Ce poate fi? Sa fie oare hipotensiunea arteriala sau cea oculara? Daca ati intalnit ceva asemanator da-ti-mi si mie o parere..
1 comentarii
0
11-04-2022, ora 10:15
Lucia P
Nu este medic/terapeut
Lucia P
Cumva, manifestările dumneavoastră le-am avut si eu. Dureri de cap puternice, vertij, amețeală, cu stare de voma...La mine problema era endocrina. Făceam edem cerebral ( se umfla creierul ) și atunci când atingea scoarța cerebrală începea calvarul. Mi se făcea Manithol injwctabil ( un antiinflamator cerebral ). La 40 de ani, născusem o fetiță prematur, deci prin cezariană și pentru organismul meu a fost ca o suprasolicitare. Astfel că, mi-a cedat hipofiza ( care este exact în spatele ochilor și influențează puternic nervii optici), mi-a distrus funcția tiroidiană și m-am îngrășat intr-o luna si jumatate cu 37 de kg. Pentru mine care fusesem balerină de dans clasic a fost o dramă...Ani la rând m-am chinuit cu aceste probleme cerebrale, nimeni ( ca și medic ) nu mi-a indicat vreun diagnostic care să justifice edemul cerebral. Știam că mă ajută Manitholul și făceam perfuzia cu pricina la urgențe ( cu recomandarea scrisă a medicilor de la Spitalul. Parhon), ca altfel nu ti se face la Urgențe. Edemele cerebrale au încetat, cel puțin nu am mai avut stări atât de rele ca atunci. Iau Euthirox ( un substitut hormonal), dar imediat după ce am încetat cu edemele cerebrale, vederea mea s-a deteriorat. Am inceput sa am si probleme cardiace cu tensiune arteriala oscilanta. Acum port dioptrii și pentru distanță și pentru apropiere, iar intr-un an am ajuns la + 3 la apropiere și-1 la distanță ( nu am aceleași dioptrii la ambii ochi ) și problema cu tensiunea oculara mică (10) la ochiul drept. Vederea e nisipoasa, în ceață, scrisul îl văd dublu, dar toți medicii îmi spun că dioptriile sunt bune cele pe care le am. Eu cred că e problema de hipofiza...poate ma înșel. Cauze pot fi multe, dar medicii niciodată nu au răbdare să caute cu o echipă problema la un pacient. Tratează fiecare simptom separat, individual și nu le tratează ca simptomele unei singure cauze. V-am spus povestea mea, parțial, cu speranța că poate vreun medic vă îndrumă corect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.