test babes papanicolau - nu stiu ce inseamna

23-10-2009
mira33
Nu este medic/terapeut
mira33
am facut testul PAPANICOLAU si nu stiu ce inseamna rezultatul pt ca nu mi s-a scris ce tip este, rezultatul este urmatorul:negativ entru leziune intraepiteliala sau maligna, coci gram pozitivi, leucocite+, PMN absente in exosl si PSV, PMN+ in eudocol, MCR nespecifice.la diagnostic scrie recomand cultura din secr.vaginala si test ADNpt. HPV.Dupa complet investigata. Va rog sa-mi spuneti ce tip este testul si cat de grav este.va multumesc!
4 comentarii
0
24-10-2009, ora 19:55
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa parerea mea este un Papanicolau II, adica inflamator.leucocitele si PMN in endocol semnifica o infectie, o inflamatie localizata preponderent la nivelul colului uterin...de asta ti-au fost recomandate analize ulterioare pe care trebuie sa le faci. Stai linistita, nu este grav, vei primi tratament dupa ce vor sosi rezultatele viitoare.Numai bine!
0
24-10-2009, ora 22:07
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna seara. am fost la un control ginecologic si toate analizele la lama au iesit negativ dar mia iesit flora gr4 bacili epitelii rare frecvente grambocite si col tip2 si nu mia dat nici un tratament zicand ca sant bine se poate asa ceva, am 41 ani numi vine sa cred mai ales ca acum 2 ani am avut o rana pe care am cauterizato si col tip 2 stiind ca e inflamator ce sa fac sa merg la alt doctor sau sa fiu linistita sau imi recomandati d voastra ceva tratament, , , va multumesc
0
25-10-2009, ora 06:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Un PAP II, mai ales cu antecedente de rana col uterin are nevoie de tratament. Cumpara-ti de la farmacie Zanocin de 400 mg - 1/zi timp de 10 zile [ sau daca gasesti doar de 200 mg iei 20 de comprimate pentru a avea una la 12 ore tot pentru 10 zile ] + Macmiror complex ovule o cutie + Femigin B pliculete pentru spalaturi vaginale doua cutii. Seara te speli cu apa calda si sapun special pentru igiena intima, clatesti cu solutia preparata din Femigin, te pui in pat si introduci cat mai adanc posibil un ovul ; nu te scoli o ora si pui tampon caci vei avea scurgeri ; nu te speli decat a doua zi dupa pranz. Respecta tratamentul intocmai si pana nu-l termini nu ai voie de relatii sexuale.Sotul tau nu se plange de scurgeri suspecte, mancarime sau usturime ? Daca in trecut ai facut cumva alergie de la vreun medicament, la un antibiotic, nu lua in considerare ce ti-am recomandat eu, mergi la medicul tau de familie.
0
02-11-2009, ora 20:35
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna seara.de la o ridicatura am simtit o ruptura o plesnitura in zona inghinala la piciorul stang urmata de o senzatie de usturime arsura puternica pana intre picioare.dar am simtit ca toate sau lasat in mine.am fost si miam facut un film la bazin sa nu am fisura dar doctorul mia zis ca nu am probl probabil de la reumatism.nu are cum ca pana atunci nu am avut probleme.am fost la ginecolog si acolo nu am asa probleme.nemaistiind ce sa fac am fost si la un medic internist la ecograf aici mia gasit colopatie si mia dat tratament ibutin kreon extraveral dar totusi ce poate sa fie de ma simt eu asa burta mea e mult mai jos si simt asa o sensibilitate sub burta.mam gandit sa nu am hernie inghinala sau muschiu de sub burta sami fi plesnit dar la ecograf nu sa vazut si parca ma apasa si pe vezica.ceva sa intamplat si nustiu unde sa ma mai duc plus mai simt un puls in interior la intestinul gros va multumesc si va rog sami mai dati un sfat unde as mai putea merge.mia mai zis o asistenta ca posibil sa mi se fi lasat toate de la ridicatura sa merg la cineva care se pricepe sa mi le traga la loc si sa port o burtiera strans pana e mai bine va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.