Teste antigen viermi intestinali

27-04-2022
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Deocamdata sunt disponibile in varinta EIA/ELISA studiul este realizat pe animale unde problema e mai frecventa.

https://www.idexx.com/en/veterinary/reference-laboratories/fecal-dx-antigen-test/fecal-study/

Teste de acest gen ar putea reinvia diagnosticarea infestarii cu viermi si la oameni, deorece teste imunologice retrospective arata o prevalenta mare a acestor infestari.

In cazul limbricilor studiul arata o rata de detectie de 3, 5% din totalul esantioanelor,

Studii personale pe 90 esantioane *o placa ELISA, arata o prevalenta a anticorpilor de tip IgG anti limbrici de 87%, nu am folosit nici un criteriu de selectie a esantioanelor. esantioanele provin din mediu rural/semiurban, in cazul toxocarozei am obtinut tot o prevalenta mare.

Microscopia nu se mai face de rutina deorece e laboriosa, fara tehnici de concentrare laboriose e degeaba.

Aceste teste de antigen ar putea fi disponibile si in varianta imunocromatografica, se pot face baterii de teste pentru antigene virale, bacteriene, protozoare si viermi din acceasi proba pe loc in max 30 min.

Am cerut o placa de antigen pentru limbrici sa fac un studiu in orb sa vad ce incidenta a infestarii detecteaza.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: viermii intestinali

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: