TGP, CPR, colesterol marite

12-12-2018
shockwave12
Nu este medic/terapeut
shockwave12
Buna seara,

Am facut niste analize de rutina si am urmatoarele rezultate cam mari.

Acid uric - 8.44 (interval biologic de referinta: 3.5 - 7.2) - 1.22 in plus fata de valoarea maxima
Colesterol LDL - 135.5 (interval biologic de referinta: 0 - 120) - 15.5 in plus fata de valoarea maxima
Colesterol VLDL - 33.4 (interval biologic de referinta: 8 - 30) - 3.4 in plus fata de valoarea maxima
CPR - 12 (interval biologic de referinta <6) - 6 in plus fata de valoarea maxima

Colesterol total - 220 (Optim: < 200 mg/dl; Borderline crescut: 200-240 mg/dl; Crescut: > 240 mg/dl)
Triglicerine - 167 (Optim: < 150 mg/dl; Borderline crescut: 150-199; Crescut: 200-499 mg/dl)
VSH - 6 (interval biologic de referinta: 1-15) - VSH-ul este in limite bune

Am dat si valorile celosterolului total si triglicerinelor pentru ca au legatura si cu cele de mai sus.
Nu prea ma hidratez chiar foarte bine...la birou beau o cana de cafea si 500ml de apa iar acasa maxim mai beau 2 cani de apa.
Cu o seara inainte de analize am mancat un pic gras (piftele cu sos de usturoi) la ora 7 seara. A doua zi dimineata la ora 8:30 am fost la recoltat, nu stiu daca a avut un impact asupra analizelor asa ca am specificat si acest aspect.
Iar o ultima intrebare, CPR-ul din ce cauza poate fi asa crescut? Poate fi colesterolul cauza?

Va multumesc. Sper ca am explicat cat mai concret.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.