tic la cap, imi misca fruntea mereu

14-04-2013
mihai stefan 26
Nu este medic/terapeut
mihai stefan 26
buna ziua sper ca scriu unde trebuie!acum 5 ani a murit tatal meu si am avut o depresie puternica am fost la doctor si printre altele mi-a dat xanax de care m-am lasat dupa un timp brusc la care dupa aceea periodic am cate un tic in special la cap imi misc fruntea mereu cum ar veni si deja nu mai pot!am fost la neurologie mi-a dat stresclin!nii nu stiu cum sa va explic ticul...ii din frunte din cap dar nu misc capul ci doar fruntea!acest tic apare periodic de 5 ani!va rog ajutati-ma nici nu pot dormi!ce sa fac?ce sa iau?va multumesc anticipat pentru raspuns!
5 comentarii
0
14-04-2013, ora 09:15
gigi97
Nu este medic/terapeut
gigi97
Nu e ceva nomal e ceva dela nervi nustiu
0
14-04-2013, ora 09:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna dimineata
propunere:
mergi la ACELASI dr care, ti-a recomandat acum 5 ani.xanax
doar el stie de ce, iata aceste reactii adverse..

posibil si de la faptul ca le-ai intrerupt brusc..citeste prospectul.poti citi si pe google..
sanatate
0
14-04-2013, ora 09:53
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. Intreruperea brusca a tratamentului cu Xanax poate prova manifestari neurologice de genul celor descrise. Pe langa dispensarizarea neurologica va sfatuiesc sa apelati si la evaluare psihologica. Evolutia ticurilor poate fi ajutata mult prin consiliere psihologica. Multa sanatate!
0
14-04-2013, ora 14:53
mihai stefan 26
Nu este medic/terapeut
mihai stefan 26
va multumesc pt raspunsuri dar as putea lua cv medicamente saucv?
0
16-04-2013, ora 22:19
Gabriela Sarapatin
Identitate neconfirmată
Gabriela Sarapatin
Buna seara,

Medicamentele de care vorbiti se administreaza in situatia in care simptomele depresive/anxioase persista, ceea ce inteleg ca nu mai este cazul. Inteleg ca ticul de care vorbiti este suparator. Poate fi un mesaj simbolic prin care corpul va transmite un mesaj. Este o alte forma de exprimare a psihicului nostru - aceea prin forme somatice.

Depresia de care ati suferit a fost o forma reactiva, la evenimentul cu care v-ati confruntat. Inteleg ca a fost o pierdere semnificativa pentru dumneavoastra, iar acest simptom va mentine simbolic in relatie cu tatal dumneavoastra. Daca simti inca nevoia sa vorbiti despre el, sa faceti ceva in legatura cu el, este firesc si natural sa o faceti. Va puteit astfel face doliul lui.

Va doresc impacare si liniste,

Gabriela Sarapatin
Psiholog clinician
Consilier psihologic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Cum se dezvoltă ticurile nervoase?
  •