Tinea cruris ?

20-06-2010
adrianu
Nu este medic/terapeut
adrianu
Am mancarimi in zona inghinala de multa vreme si nu mi am facut curajul sa ma duc la dermatolog, sunt mai pudic.

Mancarimile apar cand transpir, sunt in zona inghinala. Acum vad ca zona tinde sa se mareasca. Organele nu au fost afectate, doar zona inghinala. Se poate sa procur o crema din farmacii fara a trece pe la dermatolog ? As vrea sa incerc rpima data asa, sa vad daca reuseste, iar daca nu trebuie sa mi fac curajul sa ma duc la derma.

Transpir, ma scarpin iar zona apoi nu scoate puroi, doar asa ceva lichid apos pentru ca ma scarpin destul de rau, dupa aceea miroase destul de urat. Zona are culoare alba, uneori roz.
1 comentarii
0
21-06-2010, ora 08:59
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Aţi putea încerca Lomexin cremă minim 4 săptămâni, aplicat de 2 ori pe zi, păstrat zona cât mai uscată- dacă e nevoie folosiţi chiar talc, şi de asemenea nu folosiţi săpun normal (aţi putea încerca săpun de bebeluşi). Dar dacă nu trece cu acest tratament, mergeţi la dermatolog. Oricum aplicaţi crema 4 săptămâni chiar dacă nuele simptome dispar repede.
Adaugă un comentariu / răspuns