tiroidita autoimuna?

06-11-2007
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
am tiroidita autoimuna avind urmatoarele rezultate?
anty tg 531(max 325)
anti tpo 11.81 (max 50)
prolactina 16.18 (2.39-25.15)
tsh 2.69(0.39-3.45)
t4 free 1.2190.8-2)
3 comentarii
0
06-11-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu se poate exclude o tiroidita autoimuna in acest context, anti TG fiind peste limita normala. Rec: monitorizare anti TG, TSH, fT4, Echo tiroidian(in prezent eutiroidiana).
0
07-11-2007, ora 00:00
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
Multumesc pentru sfaturi!
Am facut echo tiroidiana cu 2 luni in urma de cind tin si tratament cu euthirox, orgametril, osteocare, dar ma simt mai rau ca inainte.Am fost de 1 saptamina din nou la endocrinolog si consultatia a fost doar o discutie f. scurta, nu mi-a mai facut echo zicind ca-i prea devreme acum dupa 2 luni de tratament si sa ma intorc peste 3-6 luni cu analizele repetate pentru un nou echo.
Problema e ca de vreo trei zile ma simt f rau:tahicardie, oboseala exagerata, senzatia de sugrumare si nod in git.
In conditiile in care tin tratament in continuare si refac analizele cred ca datele vor fi eronate. Nu ar trebui intrerupte o perioada inainte ?
0
08-09-2011, ora 16:18
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
care sunt simptomele? eu am fost diagnosticata azi pe baza unei analize ATPO- 42, 9, cu tiroidita. celelalte analize la hormoni mi-au iesit bine. deci eu am simptome care mai de care mai ciudate, de la dureri si furnicaturi in maini si picioare, la dureri sub mandibul care se ridica spre barbie pina la urechi inclusiv si virful urechilor :):). plus tahicardie si dureri de spate. azi noapte nu puteam sa gasesc o pozitie corecta ca sa pot dormi un pic. stiu prea putine lucruri despre boala asta si ceea ce citesc pe internet ma sperie pentru ca asa simptome sunt pentru problemele de tiroida serioase, din cite mi-a zis mie medicul nu e foarte grav, se crede ca e de la infectia cu klebsiella pe care am avut-o la inceputul lunii august. Daca sunteti cunoscuti cu asa simptome va rog sa-mi dati un raspuns.
multumesc
precizez ca sunt de peste prut R. Moldova, am permis de trecere in Romania dar numai 50 km, dar daca imi sugerati un medic bun de acolo fac tot posibilul si vin :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.