Tiuit si durere ureche dreapta

12-01-2014
andrei192
Nu este medic/terapeut
andrei192
Buna ziua,

As dori sa incep prin a va multimi anticipat pentru orice sfat!

In urma cu mai bine de 12 luni dupa o vizita la piscina si o saritura in apa la adancime mi s-a infundat urechea dreapta. Am fost la ORL mi s-a spus ca nu este nimic important insa dupa doua saptamani au aparut urmatorele simptome:

- tiuit in ureche (un sunet foarte inalt si stresant)
- durere cand palpez urechea
- dureri de cap

Am simptomele acestea de mai bine de 12 luni insa dupa un zbor recent cu avionul s-au accentul.

Am tot trecut pe la ORL si mi s-a spus ca nu prea este nimic de facut insa simt ca inebunesc cu acel tiuit si acea durere in ureche.

Multumesc de ajutor!
4 comentarii
0
12-01-2014, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acea saritura a provocat un traumatism a urecii interne si se trateaza caatare la ORL si Neurologie
la orele se exclud probelmele legate de nas si trompa lui eustache, o audiograma si Timpanograma.. care arata cu functioneaza timpanul
la neurologie se trateaza cu vazodilatatoare problemele de circulatie cerebrala..s.a ce depisteaza neurologul
0
12-01-2014, ora 21:44
andrei192
Nu este medic/terapeut
andrei192
Multumesc mult pentru raspunsul dvs.

Tinand cont ca trauma s-a produs acum mai bine de 12 luni, credeti ca sansele de refacere sunt aceleasi?

Imi cer scuze daca insist prea mult.
0
13-01-2014, ora 18:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un nerv autitiv afectat.. NU se mai reface
dar pentru a afla ce este afectat este obligatoriu consult ORL, endoscopie rinofaringe, audiograma, timpanograma
0
13-01-2014, ora 20:51
andrei192
Nu este medic/terapeut
andrei192
Multumesc mult pentru sfat! O saptamana cat mai placuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •