tiuit urechea stanga

15-08-2009
alex256
Nu este medic/terapeut
alex256
Buna ziua, lucrez dj intr-un club si imi tiuie ureachea stanga si am auzul infundat, in club am stat aproape de boxa aproximativ 6 ore. e ceva permanent?
9 comentarii
0
15-08-2009, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e greu de spus fara investigatii.
trebue sa faci o audiograma si o timpanograma..
daca este afectat nervul auditiv.. o sa ai de ales
1. nu mai lucrezi in club
2. o sa iti afecteze auzul foarte grav in timp.. ( pana la aparat auditiv)
nu lasa timpul sa treaca. mergiu luni pentru investigatii la ORL.
0
16-08-2009, ora 05:37
alex256
Nu este medic/terapeut
alex256
multumesc foarte mult. inca ceva care nu stiu daca este important. tiuitul este suportabil, daca ma preocup de alte lucruri nul mai simt, nu stiu daca are vreo importanta.
0
31-10-2010, ora 01:35
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
buna
am fost pe data de 29 intr-un club.am stat numai 2 sau 3 ore.adica de la 2 pana pe la 5 dimineta (pana atunci am fost la un bal unde muzica nu a fost data tare...te intelegeai cu un om care se afla la 2 m de tine)...iar urechile imi tiuie si acum...de la muzica din club...
e ceva permanent ?
alex, tie ti-a trecut?
0
31-10-2010, ora 01:38
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
am uitat sa precizez...tiuitul de amplifica pe moment, cateva fractini de secunda, daca se aude un zgomot mai tare.
la bal am stat langa un geam care era ba inchis ba deschis...iar in incapere era destul de frig.
in club am stat maxim 1 minut langa o boxa..si dupa m-am indepartat de ea...
0
31-10-2010, ora 16:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un traumatiz m sonor al nervului auditiv.
daca NU mergi acumla ORL.. pentru o audiograma si tratament
ai sansa sa ramana asa si sa incepi sa pierzi din auz !!!
0
01-11-2010, ora 19:25
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
nu am mers la orl...tiuitul a disparut...si se pare ca a fost de la curent :D
si aud perfect
0
28-01-2011, ora 20:57
marian47
Nu este medic/terapeut
marian47
Buna ziua ! Ma numesc Marian si am 46 de ani. Acum 3 ani am observat cand era liniste mai ales seara anumite tiuituri la nivelul capului, bineinteles percepute de urechi mai mult partea stanga. In urma mai multor controale: orl, audiograma, coloana vertebrala mi s-a spus ca totul este in regula, ca totul ar proveni de la o circulatie proasta, numai ca si in acest moment tiuitul persista si parca este mai accentuat si foarte ascutit ca tarie. Numai atunci cand este liniste il percep foarte bine si este foarte deranjant. Va rog daca puteti sa-mi dati un raspuns ! Multumesc.
0
28-01-2011, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scrieti pe mail
inlatimea, Kg, tensiune arteriala, boli rinichi, inima, digestive
ce tratamente pentru circulatie ati luat ?
0
28-01-2011, ora 21:07
marian47
Nu este medic/terapeut
marian47
inaltime : 1.80
kg : 80
tensiune : 12 cu 7
nu sufar de boli rinichi sau inima la probleme digestive ( la anazile recente ; colesterol = 230 ; bilirubina totala = 1, 10)
iar pentru circulatie am luat bilobil )
Multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •