Tiuit urechi- nu gasesc cauza

18-08-2017
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Pe scurt am sa spun problema mea: am avut prbl cu anemia din februarie si in aprilie fiind si la menstruatie m-a luat rau ameteala de se misca totul cu mine. Intre timp am luat fier tratament tardyferon si am dezvoltat si o anxietate cu atacuri de panica de la ameteli chiar si lesinand cand am facut un CT la cap (de frica). In rest: analize sange in luna mai f bune, CT cap tot in luna mai bun, ekg ok, consult neuro si consult orl+probe vestibulare bune. Mentionez ca am spondiloza cervicala. Desi totul a iesit bine eu tot am ca un fel de tiuit in ureche care este continuu, ca si cum ar fii puricii de la tv. Uneori simt o presiune in ureche si o ameteala in cap. Plus ca de mult timp am prbl cu migrenele mostenite din familie cred. Ma gandeam sa imi fac o eco doppler la carotide ca poate e de la circulatie (am mai baut ceai de circulatie si ma simteam mai bn).Tiuitul poate fi de la circulatie, spondiloza sau pot fi cauze psihologice (eu inca avand prbl cu anxietatea)?
8 comentarii
0
18-08-2017, ora 14:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci investiagtii amanuntite la colon, intestine...si la rinichi
0
18-08-2017, ora 14:52
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Pot avea acestea legatura cu tiuitul din urechi?..
0
19-08-2017, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
circulatia cerebrala..depinde de calitatea sangelui
calitatea buna a sangelui se face in intestine din ce puneti Dvs in farfurie
rinichii raspun de toxinele si cantitaea de lichide eliminate sau ne eliminate din corp
0
21-08-2017, ora 20:02
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Si eu am cam aceleasi probleme ca si tine. Am facut si eco cervicale si a iesit cat de cat normala. Cine ti-a zis ca ai spondiloza?
0
22-08-2017, ora 09:38
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Acum un an si ceva am descoperit. Aveam dureri si am facut radiografie cervicala si acolo s-a vazut. Am coloana cerv dreapta si am ciocuri pe ea. Am facut si recuperare dar aia trb cam de 2 ori pe an. Si oricum dureri am mai mereu de nici nu gasesc perna potrivita:(
0
22-08-2017, ora 10:41
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
La fel e si a mea, dreapta si cu osteofite, nu ma deranjau durerile pana nu au aparut ametelile. Ma ajuta caldura aplicata, acupunctura si exercitiile. Te-a ajutat fizioterapia? Antiinflamatorii ai incercat?
0
23-08-2017, ora 12:39
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
M-a ajutat pe moment. In rest fac gimnastica acasa dar am dureri uneori de am gatul intepenit. Si ameteli ma mai iau..mi-a dat mai demult med d fam arcoxia antiinflamator dar nu prea m-a ajutat. Ce ma ajuta sunt pastilele cu paracetamol, cafeina, aspirina..
0
31-08-2017, ora 12:46
Alina11i
Nu este medic/terapeut
Alina11i
Ce as putea lua mai bine pt circulatie cerebrala? Omega 3 e bun?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •