tocmai mi-am montat un sterilet

30-01-2009
oanagoilav
Nu este medic/terapeut
oanagoilav
Am deja un baietel de 2 ani si 2 luni si de aceea nu mai vreau sa mai fac deocmadat copii. Mi-am montat un terilet Copper T iar doctorita la care am fost nu prea este incantata de acest tip de contraceptie.Am mai avut unul acum 8 ani dar s-a lasat si am ramas insarcinata. Avand doar 20 de ani nu am vrut sa fac copilul. Se parea ca doctorita care mi-a montat acum 8 ani steriletul nu a facut-o chiar bine si din cauza aceasta am ramas insarcinata. Acum mi se spune ca nu este una din cele mai eficiente ca oricand pot ramane insarcinata cu tot cu sterilet. Intrebarile mele sunt: 1. Acum 8 ani am ramas insarcinata pentru ca nu mi s-a montat bine steriletul sau pur si simplu s-a intamplat far ca ea sa fi avut vreo vina? 2. Acum, mi s-a spus ca timp de o saptamana nu trebuie sa am contact sexual dupa montarea sterileului. Este adevarat? Ce ar putea dauna contactul sexual steriletului? Va multumesc.
3 comentarii
0
30-01-2009, ora 23:23
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
eu stiu ca steriletul este una dintre cele mai sigure metode de contraceptie...Parerea mea e ac nu ti l-a pus bine si de asta s-a intamplat accidentul.Eu am avut(la un an dupa ce am nascut)timp de 3 ani si nu am avut nicio problema cu el...
0
31-01-2009, ora 12:02
Cristin4
Nu este medic/terapeut
Cristin4
Stii care este conceptia in Romania. Daca nu te duci cu un cadou la doctor nici nu te baga in seama... Cunosc foarte multe cazuri in Romania de acest fel... Eu am nascut in Suedia si crede-ma ca in Romania asa ceva nu se va intampla niciodata. Am avut propriul meu salon de nasterii... am deviat un pic de la sub... mai e posibil... sa astepti... tre sa intrebi dc sa iti poata da femeia o exp
0
09-03-2009, ora 18:49
oanagoilav
Nu este medic/terapeut
oanagoilav
Acum am probleme cu baietelul meu
Are hiposapadias si doctorul i-a recomendat sa faca injectii cu pregnyl 500 u.m. pentru a-i face a doua operatie pentru ca prima de modificare de uretra i-a facut-o. A auzit cineva cum sunt injectiile astea. Sunt absolut necesare? Unde se gasesc si ce reactii adevrse au. Vreau sa stiu/ Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  •