Tomografie computerizata

17-07-2019
bea1970
Nu este medic/terapeut
bea1970
Buna ziua, am o dubla intrebare: 1. Dureri in partea stanga, ca o presiune, sub coaste mai ales dupa mancare, in special cand le mai, , amestec, , , si de multe ori o flatulenta suparatoare. <simptomele astea s-au agravat in ultimele luni, si acum sunt practic zilnic. Am constatat o oarecare intoleranta la lapte, am fost si la eco, dr.ul a spus ca bila pare in regula, la fel pancreasul, insa pentru colon ar trebui sa fac o TC. Deci daca cineva cunoaste simptomologia aceasta, sa-mi dea un indiciu, ceva. Ce ar putea fi? Si a doua intrebare, pt un medic de data aceasta.: Ce risc de iradiere are o TC, tinand cont ca acum 2 ani am facut o operatie la rinichi(pietre) pt indepartarea unei pietre ceva mai mari sub raze X (nu cunosc termenii) insa a fost indepartata practic mecanic sub obs computer. Iar acum 2 saptamani am mai facut o radiogrfie dentara completa., plus o radiografie la umarul drepr acum 4 luni. Ce doza de radiatii am preluat practic, e indicat sa fac asa repede o CT? astept un sfat. Va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.