Torch

20-02-2021
Cata2019
Nu este medic/terapeut
Cata2019
Bună ziua! Sunt însărcinată în 13 săptămâni și am făcut analizele torch. Din câte am înțeles daca igg e pozitiv si igm negativ, nu sunt probleme. Însă la antivirusul herpetic a ieșit pozitiv igg 2.28 și pozitiv igm 2.6. Poate afecta sarcina?
Sunt probleme? Mulțumesc din suflet pentru răspuns!!
3 comentarii
1
20-02-2021, ora 20:23
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
In primul rand screeningul serologic pentru infectia cu herpes simplex 1 si 2 nu se justifica la persoane fara probleme de imunitate, in lipsa unor manifestari clinice.
Riscul de infectie neonatala cu virus herpes simplex 1 sau 2 este cel mai mare atunci cand prima infectie cu acest virus are loc in timpul sarcinii (risc maxim in trimestrul 3). Atunci cand infectia are loc in primul sau in al 2-lea trimestru poate sa duca la avort spontan sau intarzieri in cresterea intrauterina. Riscul ca infectia sa se transmita la fat este sub 1% in cazul reactivarilor.
Igg pozitiv cu igm pozitiv inseamna sau o infectie recenta de cel putin 2-3 sapt (care se asociaza frecvent cu manifestari clinice relativ severe fata de reactivari), sau o infectie veche cu reactivare (subclinica daca nu aveti nici o eruptie), sau igm fals pozitiv din alte motive.
0
20-02-2021, ora 20:44
Cata2019
Nu este medic/terapeut
Cata2019
Mulțumesc mult pentru raspuns. La ce anume va referiți când spuneți: Igg pozitiv cu igm pozitiv inseamna sau o infectie recenta de cel putin 2-3 sapt (care se asociaza frecvent cu manifestari clinice relativ severe fata de reactivari)? Ce manifestări clinice? Care sunt simptomele? Eu nu am avut niciun simptom.
Mulțumesc încă o data!
0
22-02-2021, ora 07:33
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Eruptie pe piele sau mucoase.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: