ROmedic Black Friday:  reduceri la serviciile de promovare a cabinetelor, clinicilor și firmelor medicale

toxoplasma?

28-01-2010
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
mi s-a spus candva ca daca raman gravida si am toxoplasma ig m negativ, dar ig g pozitiv nu e problema pt ca problema ar fi doar daca ar fi ig m mare in timpul sarcinii. e adevarat? deci daca am ig m si astept nu apar ig g si e totul in regula?
sau daca m-am molipsit cand eram mica sa zicem si am de ani de zile... chiar daca am ig g pozitiv- e rau? nu e bine?

intreb pt ca o vecina i s-a zis ca are toxoplasma si i se da nu stiu ce tratament ciudat- dar chiar e nevoie? doar daca ai ig g? sau ea avea ig m?

am citit ca toxoplasma avem toti sau peste 90 % din oameni- si atunci nu e inutil tratamentul?
3 comentarii
0
28-01-2010, ora 21:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Daca exista numai IgM sau IgM si Ig G este vorba despre o infectie acuta dobandita recent( initial au aparut Ac Ig M - apar la 5 zile de la infectare si pot persista si cateva luni; dupa 1 -2 saptamani de la infectare, apar si anticorpii IgG care sunt prezenti ani de zile)si necesita tratament; daca este prezent numai Ig G, nu este infectie acuta, nu se trateaza; Daca atat Ig M cat si Ig G sunt negativi, se fac determinari periodice in cursul sarcinii pentru a surprinde o eventuala infectie acuta;numai bine
0
24-02-2010, ora 15:16
MELA2008
Nu este medic/terapeut
MELA2008
Si daca IgM este pozitiv de un timp de 2 ani de zile fara modificari semnificative (intre 1.1 - 1.35) si IgG este tot pozitiv, IgE negativ, exista vreo problema in sarcina????
Multumesc.
0
30-01-2012, ora 19:58
ge123
Nu este medic/terapeut
ge123
va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema. Anul trecut in ianuarie am pierdut o sarcina din cauza toxoplasmei(igg-89, igm- 27, 9), mi s-a spus sa astept un an de zile pana sa raman insarcinata din nou.Mentionez ca nu mi s-a dat tratament. Acum, dupa un an imi doresc foarte mult un copil insa valorile sunt tot pozitive: igm- 2, 50 iar igg-100. In aceste conditii, necesit tratament sau pot incerca din nou sa am un copil?
multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
06-09-2021, ora 13:17
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Ovobank
Urmați un tratament de donare de ovule și aveți nevoie de o donatoare?
Datorită Ovobank – prima bancă de ovule din Europa – vă puteți alege donatoarea din marele nostru grup de donatoare. De asemenea, puteți alege donatoarea care seamănă cel mai mult cu dumneavoastră prin intermediul aplicației Ovomatch. Luați legătura cu echipa noastră.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina și toxoplasmoza
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.