toxoplasmoza si sarcina luna a doua

23-03-2008
mely
Nu este medic/terapeut
mely
sunt insarcinata luna a II a si am facut analiza toxoplasmoza la care a iesit IgG 200 pozitiv si IgM10 negativ sunt ingrijorata si vreau interpretare ugent.Nu stiu care sunt valorile normale.
5 comentarii
0
24-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Trebuie sa stii ca 20-70% din populatie prezinta titrul Ig G antitoxoplasma pozitiv, tu faci parte dintre ei; In cazul tau, daca numai Ig G antitoxoplasma este pozitiv, nu este nici un pericol pentru fat;
Transmiterea transplacentara a Toxoplasmei gondii se face numai in cazul primoinfectiei dobandite in cursul sarcinii(serologic, primoinfectie inseamna Ig M antitotoxoplasma pozitiv).Infectia cronica maternala sau infectia recurenta( ai prezent Ig G antitoxoplasma pozitiv) nu se transmite transplacentar si nu produce infectie congenitala; Mai multe detalii iti va spune medicul ginecolog; numai bine
0
04-04-2008, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
mie mi-a iesit asa;

negativ ;<2
toxo igG; 20, 3 ul/ml; neconcludent; 2-3
pozitiv;>3

<0, 499= nonreactiv
toxo igM; 0, 15 ul/ml; 0, 500-0, 599= echivoc
>0, 600=reactiv

deci igM-ul este negativ. totusi, dr mi-a spus ca-mi va da un tratament "ca sa dormim bine noaptea", cu constiinta curata ca ne-am luat toate precautiile.
0
06-04-2008, ora 00:00
mely
Nu este medic/terapeut
mely
nu mai inteleg, difera valorile normale de la un laborator la altul, mi-am repetat analizele la alt laborator.
0
20-05-2010, ora 19:06
vera81
Nu este medic/terapeut
vera81
Toxoplasmoza: Am o intrebare la care vreau sa-mi raspundeti cat mai repede. Sunt insarcinata in aproape 4 luni si am in casa un catel. Trebuie sa-mi fac analizele pt toxoplasmoza? Stiam ca pisicile sunt purtatoare, carnea cruda etc, dar cateii?
0
31-10-2010, ora 18:49
katrynel
Nu este medic/terapeut
katrynel
buna ziua am si eu o intrebare daca toxoplasmoza igg este poz iar igm neg pe parcursul sarcinii igm poate sa devina pozitiv? va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
06-09-2021, ora 13:17
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Ovobank
Urmați un tratament de donare de ovule și aveți nevoie de o donatoare?
Datorită Ovobank – prima bancă de ovule din Europa – vă puteți alege donatoarea din marele nostru grup de donatoare. De asemenea, puteți alege donatoarea care seamănă cel mai mult cu dumneavoastră prin intermediul aplicației Ovomatch. Luați legătura cu echipa noastră.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste în timpul sarcinii (obligatorii, opționale, recomandate)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.