Tract lent constipaţie

08-06-2015
Lily94
Nu este medic/terapeut
Lily94
Bună ziua!
Am intrat pe acest forum în speranţa că o să scap de tractul meu lent care se mai transformă în semi constipaţie.
Să vă povestesc.Aşa am fost mereu.Când eram mică era mult mai rău.
Din adolescenţă mi s-a stabilizat situaţia. Dar clar tractul meu e lent. Ies afară la 3 zile, uneori 2 zile. Pot să ies şi zilnic. Se mai întâmplă să am câte o săptămână din asta bună. De obicei mă semi constip după. Foarte ciudat. Totuşi rămân pe schema de 3 zile (zic eu că mă semi constip pentru că ies puţin mai greu ca de obicei).
Tind să cred că e ceva ce mă constipă. Ceva ce mănânc doar uneori şi nu îmi dau seama ce e.
Nu beau suficientă apă. Asta ştiu. Beau lapte, sucuri de fructe din comerţ (scrie bio pe ele) sau făcute de mine. Ceai beau şi câte 3 căni dacă am făcut. Mănânc supă zilnic. În rest mănânc de toate. Nici nu consum fast food în fiecare săptămână, dulciuri când am, când nu am. Legume mănânc odată cu mâncarea.
Am încercat să mănânc legume şi fructe proaspete, separat de mâncare dar nu văd vreo schimbare. Am zis că aşa sunt eu dar totuşi acum situaţia începe să se agraveze.
Ceea ce mă deranjează de fapt este că am scaunele voluminoase. Mai ales dacă ies la 3 zile. Dar se întâmplă să ies în fiecare zi şi să fie tot voluminoase. Sau să ies la 3 zile şi să nu fie voluminoase. Aş vrea să ştiu de ce sunt voluminoase şi cum să schimb asta.
Eu nu sunt genul care se duce la baie şi încearcă. Îmi vine mă duc. Nu îmi vine nu mă duc.
Dar iarna asta m-am procopsit cu o fisură anală care s-a vindecat în câteva zile şi peste o lună iar s-a deschis. Câteva luni a fost bine. Acum 2 zile iar m-am procopsit cu alta. Sau e aceeaşi. Nu sângerez, nu mă doare insuportabil, mi-a trecut foarte repede de la sine dăţile trecute. Acum am folosit cremă de gălbenele pentru că mă doare mai tare. Ieri nu am avut scaun. Azi am avut şi m-a durut fisura dar abia pe la sfârşitul defecaţiei şi durerea a dispărut deja. Deocamdată nu e ceva grav, dar de exemplu azi am avut scaunul voluminos. Dacă o să tot fie aşa nu o să se vindece fisura.
Nu mănânc mult. Micul dejun, supă la prânz şi ceva după amiază (orez cu pui de exemplu).
Ce greşesc de am scaunele voluminoase?
De asemenea credeţi că un regim vegetarian ar ajuta?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •