Transaminaze mari la copil 1an 7luni

25-04-2016
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
Buna ziua, de un an ne chinuim cu trsnsaminazele marite...i s-au facut toate analizele pt hepatita si au iesit negative, punctie in coloana si sold tot negative, eipstein-bar negativ, pompe negativ, wilson negativ, la ecografie a iesit in dimens normale..tgo 94 si tgp 104 in prezent, acum 3 luni scazuse pana la 66 si 69, cu regim si liv 52 au crescut.anul trecut am mers pe ursofalk, viusid si liv52 dar degeaba.i-au bagat arginina perfuzabila...dupA 3 luni in care scadeau cate 3-4 procente, cresteau iar...acum mergem pe homeopate...ce spuneti?
15 comentarii
0
29-04-2016, ora 10:18
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
Baietelul are 1 an si 7 luni
0
03-05-2016, ora 18:38
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Daca dezvoltarea staturo-ponderala este normala, examenul clinic este normal si nu a avut o patologie deosebita pana acum, este de bun-simt sa lasati copilul doar cu un regim alimentar ce nu suprasolicita ficatul(la varsta aceasta are oricum un regim alimentar de "sugar").Medicatia nu a fost urmata de rezolvarea "problemei"nici cel putin temporar, asa incat continuarea ei nu este rezonabila. Care a fost motivatia investigatiilor de laborator?
0
04-05-2016, ora 17:38
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
Prima internare a fost anul trecut din cauza unei rinofaringite asociata cu eruptia dentara.temp de 40 si 41 care nu scadea cu nimic, i s-a facut de trei ori combinatia de hidrocortizon doza dubla, dexametazona, nurofen sirop si supozitor SIMULTAN la un spital, am cerut sa fiu transferata la Iasi la sf Maria, pt ca al meu copil se molesise de tot din cauza acestei medicatii. La Sf. Maria s-au depistat aceste transaminaze mari.am fost externati cu hepatoproctectoare dar nu scadeau deloc.lunar am fost la controale si apoi internati iar in noiembrie pt ca tgo si tgp erau de 94 si 114.a stat pe perfuzabil cu arginina si vitaminele B.au scazut in doua luni la 66 si 69.acu sunt iar 94 cu 104.analizele de care v-am povestit mai sus au fost facute in noiembrie pt diagnosticare.cu regin si hepatoprotectoare cresc continuu(tin sa mentionez ca la 4 zile de la nastere a aparut icterul care dupa 3 sapt a fost tratat cu hidrocortizon)
0
04-05-2016, ora 18:01
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
Staturo-ponderal este ok...92cm i altime, 13 kg(nascut cu 4100gr si 55 cm...vioi, se joaca, alearga, mananca...la prima internare dr curant mi-a sp ca s-a depistat citomegalovirus, in timpul nasterii mi-am facut si analizele astea dar rezultatul a fost negativ.cand am repetat analizele copilului nu mi s-a mai spus de citomegalovirus.mi s-a sp ca totul e ok...dar nu a putut sa identifice motivul citolizei hepatice.tot respectul pentru medicul curant si jos palaria pt ca a facut foarte multe pt noi pt a ne ajuta in aceasta problema
0
04-05-2016, ora 23:11
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Dezvoltarea staturo-ponderala este corecta pentru varsta baietelului. Cum va inchipuiti ca un copil bolnav cu ficatul(bucatarul organismului) se poate dezvolta normal? Opriti orice medicatie si uitati de testarea transaminazelor atata timp cat copilul isi face datoria dezvoltandu-se normal si nesuferind de nicio tara biologica !!! Este surprinzator sa aud ca un icter post-natal a fost tratat cu hidrocortizon, acest lucru este fenomenal! Ati putea sa-mi comunicati investigatiile de laborator efectuate in acea perioada? Multumesc.
0
05-05-2016, ora 08:10
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
In perioada in care icterul a inceput sa apara, eram inca in spital, d-na dr neonatolog a raspuns indignata ca sunt labilă mental.am ajuns acasa cu copilul si am mers la dr de fam. Si la un pediatru care mi-au sp ca se va trece de la sine, dar dupa trei saptamani copilul meu era portocaliu, manca foarte putin si nu statea treaz nici 5 min.Am ajuns la pediatru care ne-a trimis sa ii facem punctie in coloana sa excludem meningita. Dupa rezultatul negativ a punctiei, ne-a dat sa ii facem hidrocortizon 4 zile. Atat.Va multumim enorm de mult, din suflet, domnule dr. pt sfat.
0
05-05-2016, ora 20:38
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
Domnule dr ce parere aveti despre Ursofalk?Transaminazele au scazut destul de mult cand i s-a administrat acest sirop...
0
07-05-2016, ora 17:32
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Medicamentul de care vorbiti se foloseste pentru dizolvarea unui anumit fel de pietre la vezica biliara si simptomatic in caz de ciroza biliara. Nu este cazul copilului d-stra si dupa cum ati observat utilizarea lui nu a dus la normalizarea transaminazelor, reducerea lor nefiind semnificativa.
0
07-05-2016, ora 17:50
enevaly22
Nu este medic/terapeut
enevaly22
Când tansaminazele îi scădeau(cu acest sirop)până la 60, în acel moment medicul curant ni-l oprea şi îi dădea doar Liv52 si viusid...în momentul în care îi opream administrarea ursofalkului, transaminazele îi creşteau iar.deci ursofalkul il ajuta din punct de vedere al transaminazelor pt că scădeau, încetarea lui ducea la o nouă creştere...ne este teamă să nu crească şi mai mult
Domnule dr. ați fi de acord să îl examinați pe băiețelul meu in luna august?zic să îl las doar pe regim alimentar până atunci...să îi ofer o pauză de la orice medicație. Vă mulțumesc.
0
09-05-2016, ora 20:03
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Oricand doriti, cu placere. Imi gasiti coordonatele pe internet in cadrul site-ului pe care in frecventati.
0
24-05-2018, ora 12:59
Maria.2017
Nu este medic/terapeut
Maria.2017
Bună ziua dnul doctor, am un băiețel de 1 an care după naștere a avut icter prelungit până la 4 luni, după analizele făcute 6 săptămâni valorile tgo și tgp erau bune, la 2 luni jumătate cd am făcut analizele indicate de pediatra printre care și transaminazele acestea erau crescute, la 3 luni am fost internați la spitalul Luis Țurcan din Timișoara pentru că hârâia și avea multe secreții diagnostic îl fiind stridor laringian care i-au trecut intre timp, aici i-au mai făcut și analize pentru a descoperi de ce transaminazele sunt mari, până la urmă au zis că are CMV dar să repet după 3 luni că e posibil sa fie un rezultat fals valoarea fiind puțin peste limită, restul analizelor bune, in spital i-au făcut perfuzii cu arginina, cd ne-au externat transaminazele erau aproape bune, a urmat tratament cu liv 52 și viusid la început transaminazele au început să crească din nou după care au început să scadă încet, am repetat CMV care s-au negativat.
Acuma cd i-am făcut analizele transaminazele sunt puțin peste limită, și i s-au depistat și o anemie, copilul este și acuma alăptat, am făcut și vb eu analizele și am și eu o ușoară anemie și infecție urinară.
Tratamentul primit pt băiat este 2ml fier altrifer de 2 ori pe zi, liv 52 și viusid pt o lună și să repet analizele.
Tratamentul este de la pediatru, care mi-a zis să îl alăptez și dacă iau antibiotice.
Med de familie mi-a zis să întrerupă alăptarea vb pe perioada tratamentului din cauza transaminazelor,. De ci nu știu ce să fac până la urmă.
Și mai am o întrebare pot să vaccinez copilul dacă transaminazele sunt ușor crescute pt că nu e vaccinat încă din cauza asta, vreau sa precizez că valorile tgo și tgp erau aproape de 200 acuma sunt de 31 valoarea de referință fiind 39 și 64 valoare de referință fiind 58.
Mulțumesc anticipat.
0
03-09-2018, ora 23:56
Maria.2017
Nu este medic/terapeut
Maria.2017
Bună seara dnul doctor, copilul meu a ajuns cumva la folia cu medicamente maltofer pe carele iau eu pt anemie, din folie lipsește 1 comprimat de maltofer masticabil de 100mg.
Problema e că nu știu dacă așa era folia sau nu, in caz că totuși a mancat-o ce poate păți, au trecut aproape 5 ore Și nu are nici un simptom.
Copilul are 1an și aproape 4 luni și 10, 700 kg.
Este și ușor anemic.
Poate avea consecinte după mai multe zile.
Mulțumesc frumos.
0
04-09-2018, ora 06:13
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Nu este nimic ingrijorator.
0
04-09-2018, ora 09:03
Maria.2017
Nu este medic/terapeut
Maria.2017
Mulțumesc frumos.
0
04-09-2018, ora 12:07
Maria.2017
Nu este medic/terapeut
Maria.2017
Buna ziua dnul doctor scuze că va deranjez din nou am fost la medicul de familie pentru că cel mic are bronșiolită, doar tuse mai are, a avut și febră și roșu în gât dar iau trecut și am primit rețetă pentru prospan sirop 2, 5 ml de trei ori pe zi și azitromicina de 100 mg/ 5ml să îi dau 5 ml o dată pe zi timp de trei zile. Ce părere aveți pot să îi dau antibioticul având în vedere problemele pe care le-am avut cu el adică transaminazele mărite, acuma sunt ok sau cel puțin erau la ultimele analize făcute si faptul că nu știu dacă a mâncat sau nu pastilă de fier despre care v-am scris aseară, mentionez că nu a avut nici un simptom după.
Mulțumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul