transplant de cornee

08-02-2014
sav17
Nu este medic/terapeut
sav17
Dupa inplant de cristalin, eden corneean tratat 4 luni de la operatie, apare decompensarea corneei si se recomanda keratoplastie D.M.E.K.Dupa un consult la Medsystem Oradea se confirma diagnosticul si urmeaza planificarea ptr interventie.Am retinere, ce sfat puteti sa-mi dati, va rog un raspuns, multumesc.
4 comentarii
0
09-02-2014, ora 11:50
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Eddemul cornean permanent este o consecinta a distrugerii stratului celulelor endoteliale si in acest caz solutia terapeutica este transplantul de cornee. Numai bine
0
09-02-2014, ora 15:59
sav17
Nu este medic/terapeut
sav17
Multumesc ptr raspuns.Daca nu fac acest transplant ce se intimpla cu ochiul, dar cu cel sanatos [operat anterior, inplant reusit] ptrca acum vederea este buna cu el.Daca transplantul nu reuseste, am auzit ca este posibil chiar daca ochiul este sanatos in cam ant. , poate suferi cel care imi ofera o vedere perfecta?Va multumesc si scuzele de rigoare!
0
09-02-2014, ora 17:39
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!Ochiul care are edem cornean nu va vedea. La ochiul care vede bine mai putem face o microscopie speculara sa vedem cum arata stratul celulelor endoteliale si care este numarul de celule endoteliale. Un numar mic de celule endoteliale creste riscul de edem cornean ( trebuie sa fie cel putin 500 de celule endoteliale normale pe mm2 pentru a asigura functia de pompa a endoteliului si a preveni edemul cornean). Numai bine
0
09-02-2014, ora 18:54
sav17
Nu este medic/terapeut
sav17
Va multumesc din suflet ! O seara buna !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: