tranzit intestinal radical schimbat, din senin

04-02-2017
Cambra
Nu este medic/terapeut
Cambra
Buna ziua,

De multi ani, as spune chiar ca peste zece, am probleme cu stomacul (mi s-a pus diagnosticul de colon iritabil) cu simptome de genul de cel putin 2-3 ori pe saptamana scaune moi, aproape diareice. Fara sa iau medicamente sau sa imi schimb radical modul de viata sau de alimentatie, de aproape 2 luni am cazut in extrema cealalta, de cel putin 2-3 ori pe saptamana sunt constipata.
Nu pot sa spun ca ma deranjeaza in mod special, dupa ani intregi de scaune diareice este oarecum reconfortant, dar as vrea sa stiu cum se poate explica o asemenea schimbare.
Poate fi semnul unei boli mai grave?
In general ma simt bine, in afara de aceste stari de constipatie si ocazional balonare.

multumesc!
5 comentarii
0
11-10-2017, ora 12:05
alexcernescu
Nu este medic/terapeut
alexcernescu
Cauta un probiotic si un prebiotic care sa se potriveasca corpului tau si o sa se amelioreze.
0
21-10-2017, ora 08:02
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
In primul rand ma adresez persoanelor care se ocupa de acest sait si ii rog INSISTENT sa nu stearga postarile mele pe diferite intrebari pentru ca multi bonavi au nevoie disperata de ajutor si daca nu ii intrepti concret in directia spre care ar putea primi ajutor adica spre unele saituri atunci le taiati sansa vindecarii lor.

Oameni buni tocmai ce am dat de un grup din america in care mii de persoane sunt afectate de CANDIDA si medicii lor de familie, gastro si altii pe la care merg le spun ca nu au nimic si din punct de vedere medical, fizic si analize de sange sunt sanatosi tun. Am inteles ca unii dintre voi de pe aceste forumuri ati cautat informatii si raspunsuri si in saiturile straine si nu ati gasit nimic. EU AM GASIT REZOLVAREA majoritatii problemelor noastre. O sa va las un link cu zeci de clipuri pe youtube cu marturiile persoanelor care si-au recuperat viata dupa o infectie cu candida ce dateaza la unii chiar si de 20 ani, va spun ca la mine sincer am peste 12 ani de suferinta in care am inghitit tot felul de medicamentede stomac, de psihiatrie, de endocrinologie, suplimente de vitamine, carbune activ, motilium, nexium, am fost la medici homeopati, am cheltuit aproape 200 000 000 milioane de lei vechi sau 20 000lei noi pe tratamente, analize, consultatii si altele fara nici o rezolvare. Mi-am promis ca atunci cand voi descoperii ce am voi intra pe toate forumurile din romania si voi face public tratamentul cu care m-am pus pe picioare si MI-AM RECAPATAT VIATA. Cine nu se descurca, nu stie sau din orice alt motiv il pot ajuta cu cu achizitionarea medicamentului din america o pot face doar sa imi dati un mail -----*

Va spun cat se poate de sincer ca nu sunt samsar de medicamente, nu ma ocup de intemedieri de medicamente, nu fac reclama platita acestui medicament, si nu vreau sa sune a cliseu de forma: eu mi-am gasit remediul tu ce mai astepti?

Eu am gasit informatia, am expuso public, voi stati si digeratio si daca credeti ca este ceea ce aveti nevoie faceti in asa fel si recuperativa sanatatea.

-----*

(*modificat de admin)
0
24-10-2017, ora 22:25
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Faceti sucuri de morcovi, mar si sflecla rosie.

Nu rezolva problema dar ajuta mult.

Mancati salate vezi, spanac, varza kale si ce se mai gaseste pe piata.
2
23-02-2020, ora 18:12
Catee
Nu este medic/terapeut
Catee
Buna tuturor! In opinia mea, nu exista sindromul de colon iritabil si daca exista trebuie sa ma ascultati pana la capat.Povestea mea este una ce poate ii va ajuta pe multi dintre dvs.De doi ani de zile m-am confruntat cu simptome precum scaune cu forme variate, senzatie de scaun incomplet, senzatie de a merge mereu la baie, scaune dese si putin ca si cantitate, borborisme, dureri abdominale in partea dreapta (fosa iliaca dreapta), senzatie de disconfort, rusine, stanjeneala si va inteleg pe fiecare dintre dvs.Am 20 de ani.Am facut nenumarate analize, toti medicii mi-au spus ca sunt sanatoasa, dar prea stresata si ca am colon iritabil, dispepsie sau ca pur si simplu nu am nimic, este de la cap..Starea mea a inceput sa persiste, zi de zi.Am renuntat la foarte multe lucruri, la viata sociala, mi-a fost greu.Am luat spasmomen, duspatalin, nexium, meteospasmyl, pepsane, enzime digestive, calmante (sedatif PC, valeriana, stresclin) si multe altele.Toate acestea pana am dat de un medic care nu credea in acest diagnostic, pus de medici care vor sa termine mai repede cu tine, ori nu iti dau de cap..Acest medic mi-a facut investigatii amanuntite, asa cum trebuie si, in final, mi-a zis :, , Facem colonoscopia, fiindca eu nu cred in acest sindrom, mereu este o cauza organica certa, l-am pus doar de doua ori in viata".Desi ma confruntasem cu premise de felul, , nu face colonoscopie, esti prea tanara, nu ai cum sa ai ceva, e de la stres", l-am ascultat si am facut-o.Vreau sa va zic ca mi s-a gasit un polip diametru 1 cm care imi acoperea jumatate din valva ileocecala( trecerea dintre intestinul gros-colon-si intestinul subtire).Era situat in orificiu si obstructiona trecerea fecalelor.Locul incepuse sa se intareasca in timp si sa para incordat, toti medicii anteriori mi-au zis ca e de la spasme.Nu este asa..acest polip, situat tocmai in valva, este un caz foarte rar, iar daca colonoscopia nu era facuta complet pana la ultimul cm care se putea observa plecam acasa cu ideea, , esti sanatoasa, nu ai nimic" si ajungeam la depresie(din cauza ca nu eram inteleasa, ca mi se zicea practic ca sunt nebuna si ca nu imi pot continua activitatile de zi cu zi), ocluzie intestinala si cine stie unde..Sfatul meu din tot sufletul este sa va faceti aceasta colonoscopie daca aveti simptome asemanatoare, sa va controlati la ginecolog( ecografie transvaginala, examenul clinic amanuntit) in cazul in care sunteti femei, pentru a exclude endometrioza sau alte afectiuni ginecologice ce dau astfel de simptome, sa va faceti un CT/RMN de pelvis si abdomen, sa nu va lasati pe o ureche si sa va controlati pana la capat.Daca e cazul, ajungeti la o operatie laparoscopica pentru a se studia zona.Mergeti in orase mari, dezvoltate, in clinici bune, la medici buni, nu renuntati sa descoperiti ce este cu adevarat.Am scris acest mesaj din suflet si sper sa ajunga la dvs, la fieacare dintre voi.Luptati pentru sanatatea voastra, nu va lasati pe mana oricarui medic.Intotdeauna corpul va va spune ce se intampla cu el, ascultati-l si luptati-va.Nu sunteti nebuni, sunteti doar suferinzi fara diagnostic.Trebuie sa gasiti cauza certa a afectiunii dvs.Multa sanatate tuturor! Sa va faceti bine, va sunt la dispozitie pentru orice nelamurire si din tot sufletul meu va incurajez, fiindca stiu ce inseamna suferinta.Nu conteaza varsta, sexul sau orice alta de incadrare, e orice posibil la orice varsta.Cautati-va!Sanatate multa!Putere sa aveti!
0
23-02-2020, ora 21:30
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
Bună. Poți sa îmi lași nr tău de telefon sau o adresa de mail sa pot lua legătura cu tine. Dar sa scrii numărul de telefon cu litere nu cu cifre și adresa de mail despărțită ca altfel îl șterge moderatorul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •