Tratament dat pentru vaginoza bacteriana | Forumul Medical ROmedic

Tratament dat pentru vaginoza bacteriana

10-01-2019
Alandala
Nu este medic/terapeut
Alandala
Buna ziua. Acum 2 luni mi-am facut toate testele posibile si mi-a iest ca am vaginoza bacteriana (desi eu nu observasem in ultima perioada decat uneori putina secretie in exces, si niciodata mirosul specific). Dr. Ginecolog mi-a dat tratament 12 ovule Cervucid. Luna trecuta, dupa tratament, secretia mi-a aparut iar, de data asta foarte multa, cu tot cu mirosul neplacut, mai ales dupa contact sexual. Acum am fost iar la dr ginecolog si mi-a recomandat iar 12 ovule cervucid + 4 pastile flagyl pt mine si 4 pentru partener (de luat o data).

Intrebarea mea este daca tratamentul dat este potrivit. Din ce am citit inclusiv pe acest site, cervucid este pentru vaginita, nu vaginoza. Pt vaginoza ar trebui sa iau Clindamicina sau Metronidazol. De asemenea, am citit ca ovulele ar trebui folosite de max 2-3 ori pe an, iar la mine ar fi a 2a oara in 2 luni.
Iar daca tratamentul dat este bun, conteaza cand iau flagylul? Cand incep tratamentul cu ovule/cand il termin/nu conteaza?
Va rog mult sa ma ajutati si multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Terapiile alternative pentru vaginoza bacteriană nu prezintă beneficii reale, indică un studiu
  •