Tratament Helicobacter pylori

09-03-2018
bogdan290790
Nu este medic/terapeut
bogdan290790
Buna ziua, am fost depistat recent cu Helicobacter pilory in urma analizelor medicale si mi-a fost prescris un tratament timp de 3 luni, 10 zile pe luna cu :

1.Esomeprazol 40mg 2/zi
2.Claritromicina 500mg 2/zi
3.Ospamox 1000mg 2/zi
4.Pilorix 1/zi

Ce parere aveti de acest tratament?
As dori sa stiu de altfel si ce regim alimentar sa tin pe perioada tratamentului. Multumesc !
1 comentarii
0
03-05-2018, ora 11:43
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Asocierea e buna, dar:
- nu inteleg de ce sa repetati tratamentul cu antibiotic - 14 zile ar fi suficient in opinia mea (claritromicina si ospamoxul)
- la fel si pilorix - 2 saptamani
- omeprazolul (esomeprazolul) l-as lua 4-6 saptamani fara intrerupere si ar trebui sa fie suficient.

Nu e necesar un regim alimentar special. Mancati ce va prieste. Ideal 3 mese (scadeti cantitatile de mancare) si doua gustari intre ele.

La final puteti face un test de detectie H.Pylori in materii fecale ca sa vedeti daca a avut succes tratamentul.

Daca H.pylori e inca prezent macar analiza va va spune la ce alte antibiotice e sensibil - si schimbati Claritro si Ospamoxul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici